ČT od 2. ledna nasadí seriál Místo zločinu České Budějovice

úterý, 29. listopadu 2022, 13:15 TV MediaGuru

Česká televize odstartuje nový rok vysíláním detektivního seriálu situovaného na jih Čech. Je volným pokračováním seriálů Místo zločinu Plzeň a Místo zločinu Ostrava.

Místo zločinu České Budějovice, zdroj: Česká televize

Místo zločinu České Budějovice, zdroj: Česká televize

Od pondělí 2. ledna zařadí první okruh České televize do hlavního vysílacího času od 20:15 nový detektivní seriál Místo zločinu České Budějovice. Jde o další z řady seriálů „Místo zločinu", který přichází po příbězích Místo zločinu Plzeň a Místo zločinu Ostrava. Třináctidílný seriál je inspirován skutečnými příběhy a v jarní sezóně 2023 vyplní pondělní večerní vysílání ČT1.

Hlavní role v seriálové novince ztvární vyšetřovatelé v podání herců Davida Novotného, Judit Pecháček (Bárdos), Leoše Nohy, Filipa Březiny a Pavly Beretové. Režiséry seriálu jsou Jiří Chlumský (11 dílů) a Jan Hřebejk (2 díly). 

Podle kreativního producenta České televize Jana Lekeše nepůjde o klasickou městskou detektivku. „Naopak, naší snahou je strávit co nejvíce času venku v krajině nebo v menších městech a ukázat ikonická místa spojená s regionem. Malebnost a klid jihočeské krajiny jsou postaveny do kontrastu se zločinem, povětšinou banálním, brutálním a zbytečným,“ uvedl.

„Jižní Čechy jsme zvolili úmyslně, abychom vytvořili ostrý kontrast s výrazně syrovou Ostravou. Epizody jsme například natáčeli na Šumavě v Borové Ladě, v Českých Budějovicích, Táboře, v Třeboni i na hranicích s Bavorskem. Musím ale přiznat, že v této části republiky nebylo jednoduché vyhledat trestné činy, abychom se jimi mohli inspirovat. A protože většinou zpracováváme reálné případy, tak jsme si sem přivezli ty, které jsme posbírali po celém Česku,“ uvedl autor námětu a producent Martin Froyda (Arthur Krensky Films). Inspiraci pro jednotlivé příběhy tak poskytly zločiny, které se odehrály v různých částech republiky v různé době. Každý díl nového seriálu je zasazen do jiného místa v jižních Čechách. 

Kromě vyšetřování a náhledu na kriminalistickou práci přinese seriál také pohled do soukromí postav. Šéf vyšetřovacího týmu (David Novotný) sloužil dříve u tajných služeb a nepřímo zavinil fatální zranění kamaráda. Jeho osobní linka se prolíná okrajově celou řadou seriálu. Postava Pavly Beretové pak tvoří nepřímé pojítko se seriálem Místo zločinu Ostrava. Do Českých Budějovic je převelena na místo šéfky tamní kriminálky.

Kromě služebně starších vyšetřovatelů se seriál zaměří také na mladou dvojici kriminalistů v podání Judit Pecháček a Filipa Březiny. Tým doplní rovněž státní zástupkyně, kterou ztvárňuje Jitka Schneiderová a soudní lékař v podání Martina Myšičky.

Třináct dílů seriálu Místo zločinu Ostrava vysílala Česká televize v jarní sezóně 2020 (v hlavních rolích P. Beretová, S. Majer) a v průměru ho sledovalo 1,36 mil. diváků 15+ (podíl 31,1 %). Seriál Místo zločinu Plzeň (v rolích vyšetřovatelů M. Stránský, J, Zadražil, L. Vaculík) se na obrazovce objevil v roce 2015, nabídl šest dílů a v průměru ho vidělo 1,39 mil. diváků (podíl 33,36 %). Zdrojem dat je ATO-Nielsen Admosphere

-mav-