DDB Fresh: Propojení módy a marketingu je cestou k neotřelosti

středa, 23. listopadu 2022, 13:05 Reklama Martina Vojtěchovská

Specializovaná agentura DDB Fresh staví na propojení marketingu a módy. Klientům chce nabízet nové a nečekané koncepty, které jim urychlí budování značky, popisuje Veronika Babkovová z DDB Fresh.

Veronika Babkovová, zdroj: archiv DDB Fresh

Veronika Babkovová, zdroj: archiv DDB Fresh

Nově založená agentura se specializací na módu, kterou letos v září spustila síť agentur DDB Europe pod názvem DDB Fresh, se už naplno rozjela a její první výsledky budou vidět na jaře příštího roku. V Praze otevřela kancelář, která realizace vymýšlí i pro další regiony, ve kterých DDB působí. „Věřím, že za rok budeme mít venku dostatek úspěšných kampaní, díky kterým se etablujeme jako první celosvětová inovativní módní agentura sídlící v Praze," říká v rozhovoru Veronika Babkovová, Project Director DDB Fresh, která mluví o propojení reklamního byznysu a módního odvětví.

V druhé polovině září oznámila DDB zahájení specializované agentury na módu DDB Fresh. Jak vypadá situace v současnosti? Vznikají už projekty pro klienty? Kolik klientů s DDB Fresh spolupracuje?

Je to tak, agentura funguje od začátku naplno a v produkci máme již několik zajímavých projektů. První realizace by tak měly být venku na jaře příštího roku, a budou první zhmotněnou ukázkou toho, na jakém principu naše produkty stavíme. Nabídek ke spolupráci máme hned několik, a to jak na lokálním, tak globálním trhu. Naším cílem ale není kvantita, už teď víme, že je pro nás stěžejní alokovat naše kapacity pro ty kreativně a byznysově nejzajímavější projekty. 

Co přesně si máme pod činnostmi nově vzniklé agentury představit? Na první pohled se může jevit propojení kreativní práce a módy jako nestandardní. Lze vyjmenovat nějaké příklady, jaké konkrétní věci třeba řešíte?

To je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli do rozjedu takto ambiciózního projektu jít. Protože víme, že nové a nečekané koncepty fungují v marketingovém světě nejlépe a dokážou přinést brandu slávu, kterou by jinak musel budovat mnohem déle, s většími výdaji, a ne vždy jistými výsledky. Tím, že naše projekty mají jako jednu z podmínek unikátnost, a to minimálně na regionální úrovni, přinášíme klientům ideální médium, jak komunikovat jejich poselství v nestandardním formátu, a který jim svou výjimečností zajistí publicitu a zároveň posílí jejich brand image.

Řekněme, že pro našeho klienta je relevantní telekomunikace a my mu nabídneme košili, přes kterou lze telefonovat. A ne tak, že tam má někde zabudovaný mikrofon, ale že samotné tkané smart vlákno je schopné fungovat jako mikrofon. Ve světě je spousta inovátorů a zajímavých labů a studií, které vyvíjejí neuvěřitelné věci. A my ty neuvěřitelné věci chceme exkluzivně nabídnout našim klientům, protože toho jsme schopni díky našemu know-how a síti expertních kontaktů.

Odkud pramení poptávka po těchto projektech? Čemu ji přikládáte?

Klasická reklama je jen jednou z forem, jak komunikovat brand statement. Lidé a zákazníci ale touží po zážitcích, po něčem novém a neotřelém. A móda je zároveň relevantní, pod pojmem móda si v podstatě každý dokáže něco představit. Pro běžné zákazníky je mnohem srozumitelnější než například gaming. Tento fakt máme ověřený lokálně i globálně, a data potvrzují, že módní kolaborace fungují skvěle. Žádná agentura na světě se ale nespecializuje čistě na brand fashion, proto věříme v náš úspěch, protože pod jednou střechou máme idea makers, lidi s módním backgroundem i marketingové experty, ale hlavně, dokážeme zaštítit celou produkční výrobu. Od klienta tedy potřebujeme jen znát jeho brand a poselství, a na základě této informace pro něj připravíme módní koncepty, které jasně zastupují to, co je s ním v souladu a co si přeje komunikovat navenek.

Lze objem této poptávky vyjádřit čísly?  Jak velký trh se v případě Česka tímto otvírá? Lze odhadnout, jakých tržeb může DDB Fresh za první rok existence dosáhnout?

Každý projekt je jedinečný i samotným řešením. Je možné, že pro klienta vytvoříme jen jeden unikátní prototyp, ale i to, že půjde o produkt, který se bude prodávat veřejnosti, a tam se bavíme o kvantitě několika set či tisíců kusů. Může jít tedy o dražby, dropy, limitované kolekce – cokoliv bude dávat smysl jak pro klienta, tak produkčně. Momentálně pracujeme na projektech, které jsou v široké škále od pár kusů až po masovější výrobu.

Od klienta potřebujeme jen znát jeho brand a poselství, a na základě této informace pro něj připravíme módní koncepty, které jasně zastupují to, co si přeje komunikovat navenek.

Jakým způsobem je řešena realizace projektů zaštiťovaných DDB Fresh? Vystačíte si s interním týmem, nebo je nutné některé věci outsourcovat?

V rámci interního týmu jsme schopni produkty vymýšlet, produkčně zaštítit a postarat se o celkový chod od ideation po finální produkt. Máme zároveň silnou síť kontaktů s vědci, inovátory a módními designéry, bez nich bych to nešlo, protože pro klienty chceme zajistit nejvyšší kvalitu designu. Pokud by klient toužil po obrandovaných tričkách, které v sobě nemají žádnou přidanou hodnotu, s díky odmítneme.

DDB Fresh má zajišťovat aktivity nejen pro tuzemský trh, ale i pro další země. Jak toto probíhá?

DDB Fresh je součástí Omnicom Group, máme tedy celou síť kontaktů do všech trhů. Komunikujeme s USA, Asií i Latinskou Amerikou. My zajistíme výrobu produktu, aktivační kampaň si pak ale může převzít na starosti lokální agentura, se kterou dále spolupracujeme, abychom zůstali co nejrelevantnější pro daný trh.

Jak velký je tým DDB Fresh a jaká je specializace lidí v týmu?

Momentálně nás je deset, ale plánujeme se během dalších měsíců rozrůstat. U nás v týmu sedí lidé, kteří mají vystudovaný módní design nebo jsou ověřenými experty na udržitelnost, velká část z nás je z marketingového prostředí. Troufám si tedy říci, že díky mixu lidí jak z marketingu, tak módního průmyslu jsme schopni klientům nabídnout něco, co ostatní ne.

Do jaké míry budou propojovány aktivity pro DDB a DDB Fresh?

DDB Fresh je agentura zajišťující vymyšlení produktu a následnou realizaci, každopádně nezajištujeme aktivační kampaně, je tedy na klientovi, jak bude chtít daný produkt prezentovat. Každopádně nám dává smysl, aby se o aktivační kampaň postarala agentura, která sedí ve stejné kanceláři. Jsme tedy schopni pro klienta zajistit obojí a z toho by případně plynulo propojení aktivit i s DDB Prague.

Co plánujete pro příští rok a kde byste chtěli za dobu cca jednoho roku od startu s DDB Fresh být?

Minimálně do začátku příštího roku máme docela jasné představy díky rozjetým projektům. A věřím, že za rok budeme mít venku dostatek úspěšných kampaní, díky kterým se etablujeme jako první celosvětová inovativní módní agentura sídlící v Praze.

DDB otevírá v Praze agenturu na módní inovace DDB Fresh

středa 21. září 2022