Dobrý copywriter musí mít přesah, klíčová je jednoduchost

pátek, 25. listopadu 2022, 07:45 Marketing MediaGuru

Akce Marketing Meeting poskytla účastníkům tipy, jak by měl dobrý copywriter psát nebo čemu se vyhnout.

Ilustrační foto, zdroj: Unpslash

Ilustrační foto, zdroj: Unpslash

Řečníci při online konferenci na téma Jak se stát úspěšným copywriterem, kterou v rámci setkání Marketing Meeting pořádala společnost Internet Info, účastníkům odkryli, jak správně psát, aby jejich texty byly poutavé a zároveň také čemu se při psaní vyhnout. Na konkrétních příkladech vysvětlili, na co by se měl dobrý copywriter zaměřit a jaké mýty naopak porušit. 

Mít otevřené oči a nechat se ke psaní inspirovat věcmi kolem nás zdůrazňovala Lucie Hrdinová z online marketingové agentury H1.cz, která rovněž připomněla, jak lidem přiblížit obsah na již známých a zavedených případech. Na konferenci mluvila také o psaní textů na základě příběhů. „Ve chvíli, kdy se vám do textu podaří dostat hodně živý popis, ideálně i konkrétní příběh, tak je dopad ještě větší,“ uvedla. Poutavost textů zvyšuje rovněž teorie porušeného očekávání, kdy nastává moment překvapení, které vede k upoutání pozornosti a vzbuzení zájmu čtenáře. „Když narazíte na něco, co vás překvapí nebo co jste nečekali, tak tomu v tu chvíli věnujete větší pozornost,“ doplňuje.

Několik mýtů českého copywritingu vyvrátil Pavel Šenkapoun z obsahově-kreativní agentury Logos Agency. Hlavním tématem jeho prezentace bylo například používání trpného rodu, které může pozvednout estetickou i vypovídající hodnotu daného textu nebo také psaní názvů značek velkým písmem. To bývá uživatelsky hůře uchopitelné a nastává s ním řada problémů, kterým je například následné skloňování názvu. „Značky trvají na tom, aby jejich název byl psaný velkým písmem, protože mají pocit, že jim to dodá na důležitosti, že budou více vidět,“ dodává. Na konferenci mluvil také o mýtu výjhodnosti kratšího textu. Existují případy, kdy delší text bude fungovat dokonce lépe než kratší. Musí být ale dobře naformátovaný a uživatele zaujmout.

Bára Hlavicová, copywriterka z Komuniké, kladla důraz na to, aby práce copywritera měla přesah a také vysvětlila, jak by měl copywriter postupovat při tvorbě textů pro web od nastudování, přes schválení textu až po spuštění webu. „Nebojte se být první člověk, který práci na webu vykopne. Na webu totiž nebude nic důležitějšího než jeho obsah,“ zdůrazňuje. Je rovněž důležité, aby copywriter pochopil, že klient je partnerem, a vztah, kdy si navzájem chtějí pomoct, je nejlepší cestou. „Pokud můžete, učte se víc. Neučte se jen psaní, pravopis a podobně. Učte se i to, jak funguje chování člověka na webu, jak funguje jeho psychologie. S těmito znalostmi můžete zákazníkovi více pomoci a věřte tomu, že to ocení,“ dodává.

Tipy, jak se stát od začátku kariéry úspěšným copywriterem, přinesla Radka Legerská z Linked Akademie. Apelovala na čtení knih, které copywriterovi rozšiřují obzory a třídí jeho styl. Klíčové je také budovat osobní značku a síť kontaktů. Na závěr také přidala několik konkrétních tipů, kde se nejlépe prezentovat. Pro osobní marketing považuje za nejlepší sociální sítě Instagram a také Facebook. Kromě několika tipů na inspirativní copywritery přidala také osobní postřeh ohledně přílišného zaměření na konkrétní oblast: „Specializace velmi omezuje, pokud psaní myslíte vážně, měli byste umět napsat vše,“ doplňuje.

O tom, jak vzbudit emoce, a přitom se vyhnout zaběhnutým klišé, hovořil kreativní ředitel VMLY&R Tomáš Novotný, který na konkrétních příkladech ukázal, jak tvořit kreativní obsah a zaujmout konzumenty. „Klíčem k lidem je vzbuzovat emoce. Emoce jsou opravdu to nejdůležitější v naší práci a těmi texty bychom se vždy měli snažit ty emoce vzbuzovat,“ popsal. Podle jeho doporučení je rovněž důležité nezajímat se pouze o to, co se píše, ale také kam a jakým způsobem se to píšu. Klíčová je také jednoduchost textu. „Každé sdělení má být pochopitelné jen jedním způsobem. Tím, kterým chceme,“ dodal.

-tšl-