Hračky se víc kupují na e-shopu, z prodejen vede Bambule

středa, 30. listopadu 2022, 16:50 Výzkum MediaGuru

Na e-shopech nakupuje hračky více než 57 % české internetové populace, častěji jsou to muži, lidé mladší a z větších měst. Nejznámější prodejnou a prodejnou, ve které se nejvíce nakupuje, je Bambule, vyplývá z výzkumu Nielsen Admosphere.

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Mezi nejčastěji kupované druhy hraček patří společenské hry (55 %), Lego (42 %), puzzle (39 %) a kreativní a naučné hračky (37 %). Alespoň občas kupuje hračky či hry 62 % české internetové populace starší 15 let. Ukazuje to výzkum Nielsen Admosphere pro MediaGuru.cz.

Častěji kupují hračky a hry respondenti ve věku 15 - 54 let (s rostoucím věkem nákup těchto produktů klesá), a také dotázaní se středoškolským vzděláním.

Z těch, kteří alespoň občas kupují hračky či hry, 57 % uvedlo, že je nakupují na e-shopu. 42 % dotázaných pak k nákupu her a hraček využívá kamenné prodejny. Respondenti ve věku 55 a více let výrazně častěji nakupují tyto produkty v kamenných prodejnách, u mladších respondentů zase převažují e-shopy.

K nejznámějším a nejnavštěvovanějším hračkářstvím patří Bambule (83 %), Dráčik (80 %), Pompo (78 %) nebo Sparkys (72 %). V těchto čtyřech prodejnách také dotázaní nejčastěji již nakoupili. (Poznámka: Data byla sbírána před tím, než se Policie ČR začala zabývat příspěvky na webu hračkářství Dráčik a výrokům jeho majitele k LGBTQ+ komunitě nebo válce na Ukrajině).

V hračkářství Bambule již někdy nakoupili spíše dotázaní mladší 55 let, lidé s maturitou nebo vysokoškolsky vzdělaní, respondenti žijící na vesnicích a ve velkých městech a ti z Prahy a Středočeského kraje. V prodejně Dráčik nakoupily hračky a hry častěji ženy, dotázaní ve věku 15 až 54 let, ti se středoškolským a vysokoškolským vzděláním, respondenti žijící na vesnicích a ti z Čech (mimo Prahu a Středočeský kraj). V hračkářství Pompo spíše již nakoupily ženy než muži, dotázaní mladší 55 let a respondenti s vyšším vzděláním.

Během jednoho nákupu v obchodech s hračkami a hrami respondenti utratí nejčastěji 401 až 600 Kč (23 %). Toto cenové rozmezí uváděly častěji ženy a alespoň středoškolsky vzdělaní respondenti. Necelá pětina utratí 801-1000 Kč, 16 % 601-800 Kč.

Respondenti hračky nejčastěji vybírají na základě přání obdarovaného (65 %), dále pak na doporučení další osoby (35 %) a na základě náhodného výběru v kamenné prodejně (27 %) a na internetu (23 %).

O výzkumu

  • Metodika: Výzkum byl realizován prostřednictvím internetového sběru (CAWI), respondenti byli vybíráni z Českého národního panelu.
  • Terénní sběr: 15. 9. 2022 – 20. 9. 2022
  • Cílová skupina: Internetová populace ČR 15+
  • Vzorek: 500 respondentů
  • Realizace: Nielsen Admosphere

-mav-