Na nostalgii a lokálnost generace Z nemusí slyšet

středa, 30. listopadu 2022, 10:00 Výzkum, Marketing MediaGuru

Podle generace Z dokážou globální značky vyrobit lepší produkty než lokální firmy. Sázka na lokálnost a nostalgii u ní nemusí fungovat.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Oproti starším generacím je generace Z, část populace ve věku 18 až 27 let, velmi otevřená a kosmopolitní. Mladí mají chuť cestovat, poznávat jiné kultury a globalizaci vnímají většinou pozitivně. Překvapivé je, že globální značky podle jejich názoru dokážou vyrobit lepší produkty než lokální. Myslí si to 42 % dotázaných ve výzkumu agentury Ipsos. Sázka na lokálnost a nostalgii tak v cílení na mladé nemusí být ta nejlepší věc. 

S reklamou se mladí nejčastěji setkávají na sociálních sítích, ve vyhledávání a displejovou reklamou například v rámci online videa, streamů, online nakupování či na webu. Jejich rodiče z generace X naopak konzumují reklamu především v televizi a rádiu. 

Ze sociálních sítí je u generace Z nejoblíbenější Messenger a Instagram, výrazně více než v jiných věkových skupinách je u ní oblíben také TikTok. Facebook se těší oblibě napříč generacemi stejně jako WhatsApp.

Ze značek se u mladých Čechů jsou populární nejen zmíněné sociální sítě, ale také třeba například Spotify, Apple, Captain Morgan nebo Bageterie Boulevard.

Generaci Z trápí inflace, válka a také udržitelnost 

Generace Z se také od zbytku populace liší pocitem štěstí. Dnes se lidé obecně cítí méně šťastní než před čtyřmi lety, kdy byl pocit štěstí na vrcholu. Kvůli pandemii, válce na Ukrajině, energetické krizi a inflaci se však situace změnila. Zatímco nejméně šťastně se cítí generace Baby Boomers ve věku 57 až 65 let (64 %), u generace Z je šťastných 8 z 10 lidí. Mladé lidi ale navíc trápí na rozdíl od svých starších spoluobčanů mnohem více environmentálními otázkami.

Češi se nejvíc obávají rostoucí inflace, a to výrazně více, než je tomu obecně v Evropě nebo ve světě. Strach mají také z mezinárodního válečného konfliktu, chudoby a sociální nerovnosti. Klimatická změna však u nich rezonuje mnohem méně než v Evropě a ve světě. Zatímco u Baby Boomers je tento problém na okraji zájmu, u generace X (ve věku 43 až 56 let) se jí obává 14 %, u generace Z je to o 10 pb. více.

Při bližším pohledu na environmentální problémy je vidět, že zatímco starší generace se obává zejména o budoucí zdroje energie, mladí mají více než jiné generace strach z klimatické změny či nadměrné produkce emisí. I z tohoto důvodu upřednostňuje generace Z hybridní automobily před tradičními vozy s benzínových či dieselovým motorem, ale také před elektromobily. Zájem o elektrická auta u ní navíc za poslední dva roky o 3 pb. klesl.

-stk-