V Česku přibývá vybíravých diváků videí i těch, kteří za ně platí

pátek, 4. listopadu 2022, 07:30 TV, Internet & Mobil, Výzkum MediaGuru

Nové výsledky pravidelné studie o sledovanosti videoobsahu na internetu od Nielsen Admosphere přinášejí mimo jiné i typologii diváckého chování a popisují trendy v konzumaci internetových videí.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Internetová videa sledují Češi nejčastěji na televizní obrazovce. Činí tak téměř polovina onlinové populace starší 15 let. Ve srovnání s obdobím před šesti lety zde nedošlo téměř k žádné změně (-1 procentní bod). Ukazuje to nová vlna výzkumu Sledování videoobsahu v ČR, který pravidelně realizuje agentura Nielsen Admosphere a jehož výsledky zveřejnili na čtvrteční konferenci Forum Media managing directorka agentury Tereza Šimečková a Ad Intel Business Director Tomáš Hynčica.

Výrazně naopak roste sledovanost videoobsahu na chytrých telefonech. V současnosti mu náleží téměř třetinový podíl (31 %) a od roku 2016 se zvýšil o 10 procentních bodů. Videoobsah na notebooku sleduje 25 % populace a na PC 18 %. U obou těchto zařízení klesla za posledních šest let sledovanost videobsahu o 11, resp. o 8 procentních bodů. Klesá také sledovanost online videí na tabletu (6 %).

Největší část populace sleduje internetový video obsah na bezplatných videosreverch (např. YouTube) - 92 % alespoň někdy, 53 % jednou týdně. Následuje relativně vyrovnaná sledovanost videí na webových stránkách TV stanic (75 % někdy, 29 %týdně) a na zpravodajských webech (75 % alespoň někdy, 28 % týdně). Pětina populace stahuje videoobsah stále zdarma.

K nejvyužívanějším placeným videoslužbám patří v Česku  Netflix, který sleduje 32 % tuzemské populace 15+. Jak podotkl Tomáš Hynčica, třetina tak činí pomocí cizích účtů. Následuje HBO Max, který sleduje 17 % populace a Voyo s 12 %.

Studie Nielsen Admosphere rovněž přináší typologii televizního diváka. Největší skupinu představuje tradiční TV konzument (cca 2,2 mil. lidí), kam patří tradiční televizní diváci kolem 50 let, kteří většinou sledují televizi terestricky. Druhá nejpočetnější je skupina vybíravých videokonzumentů, která je podobná první uvedené, ale tito diváci si více vybírají, jaké obsahy sledují. A tato skupina zároveň rychle roste. Podobně velká je skupina šetřivých silných videokonzumentů, která za videoobsah zatím nemůže nebo nechce platit. Do skupiny moderních videokonzumentů se pak řadí diváci, kteří jsou většinou do 35 let, často ani nemají TV přijímač, sledují videa na sociálních sítích a jsou ochotní za sledování obsahu platit. Poslední skupina konzumuje co možná nejvíce videoobsahu, většinu této skupiny (63 %) tvoří muži.

Zdroj: Nielsen Admosphere, studie Video na internetu 2022, N = 1018, internetová populace ČR 15+, ČNP

Zdroj: Nielsen Admosphere, studie Video na internetu 2022, N = 1018, internetová populace ČR 15+, ČNP

Studie obsahuje řadu dalších témat týkajících se sledovanosti videoobsahu. Vyplývá z ní rovněž, že Češi jsou ochotnější než dřív za videoobsah platit, ale také, že 57 % se cítí být množstvím dostupného videoobsahu online zahlceno.

-mav-