Zemřel Robert Peňažka, osobnost české reklamy

středa, 2. listopadu 2022, 08:55 Lidé MediaGuru

V úterý 1. listopadu zemřel po dlouhé nemoci Robert Peňažka, zakladatel agentury Kaspen a majitel studia Yinachi.

Robert Peňažka, zdroj: Yinachi

Robert Peňažka, zdroj: Yinachi

V úterý 1. listopadu zemřel po dlouhé nemoci  Robert Peňažka, zakladatel agentury Kaspen a majitel studia Yinachi. O odchodu této významné reklamní osobnosti informoval server MaM.cz. Bylo mu 50 let.

Robert Peňažka zahájil svou reklamní dráhu v agentuře Mark/BBDO, následně přešel do Leo Burnett a poté založil reklamní agenturu Kaspen, která stojí mimo jiné za legendární vánoční reklamou pro Kofolu. „Odešel jsem z velké světové agentury a musel jsem založit svoji vlastní agenturu Kaspen. S ní jsem skutečně dělal jen pro značky, kterým jsem věřil: Oscar, Budvar, Kofola. Když jsem mluvil s jejich šéfy a majiteli, viděl jsem, že pro ně zákazník není jen číslo, ale chtějí ho nadchnout," popisoval před třemi lety v rozhovoru pro iDnes.cz.

Svůj postoj k pojetí reklamy pak ve stejném rozhovoru vyjádřil takto: „Já stoprocentně věřím ve vztahy. V byznysu i v životě. Měřítko dobrého byznysu pro mě je, když jste schopný generovat něco pravidelně dlouhodobě. Nestačí udělat jeden dobrý kšeft nebo ukecat jednoho dobrého zákazníka, důležité je, aby se k vám lidé vraceli. A tuhle dlouhodobost podporuje jedině kvalitní produkt. Když jste spokojená s tím, co si koupíte, pořídíte si to znovu a ještě o tom řeknete svým známým. Zatímco u velkolepých šokujících kampaní bývají účinky vidět právě jen po dobu jejich trvání. Jak rychle vás vytáhnou nahoru, stejně rychle pak spadnete, když kampaň skončí. Protože chybí obsah, značka, něco, co vás přesvědčí a s čím si vytvoříte vztah."

Po odchodu z Kaspenu stál u zrodu studia Yinachi, které se vedle reklamní tvorby zabývalo i přípravou knih – vydalo několik dětských knih či knihy Jedna čtvrť Letná a Kmeny a rovněž koprodukovalo stejnojmenný dokumentární cyklus. 

„Robert Peňažka nám posledních 20 let pomáhal utvářet značku J&T. Pro řadu z nás byl nejen spolupracovník a součást rodiny J&T, ale především kamarád a parťák a hrozně chytrej kluk, se kterým byla radost si povídat a poslouchat jeho brilantní myšlenkové pochody a překvapivá spojení," napsal na twitter Štěpán Ašer, generální ředitel J&T Banky.

Rodině, přátelům i spolupracovníkům Roberta Peňažky vyjadřujeme upřímnou soustrast.

-mav-