Markething hackathon navrhoval kampaň pro Sbírku potravin

pátek, 9. prosince 2022, 11:10 Aktuality, Marketing MediaGuru

Na půdě Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se uskutečnil studentský hackathon na podporu Sbírky potravin.

Vítězný tým Markething Hackathonu 2022 – zleva Linda Novotná, Kristýna Pechová, Rabea Benguedihová, Jura Pátek, Markéta Opasková (fotografie: Radek Nový)

Vítězný tým Markething Hackathonu 2022 – zleva Linda Novotná, Kristýna Pechová, Rabea Benguedihová, Jura Pátek, Markéta Opasková (fotografie: Radek Nový)

V noci ze 7. na 8. prosince 2022 proběhl na půdě Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy studentský hackathon na podporu Sbírky potravin. Cílem dobrovolníků bylo navrhnout komunikační kampaň, která na jaře pomůže oslovit veřejnost a zprostředkuje tak pomoc lidem v nouzi. Vítězný koncept se řídí mottem „I malá starost může být velká radost”. Akci pořádal spolek Markething a Česká federace potravinových bank

Hackathon propojil studenty FSV UK s profesionály z marketingových agentur. Akce se zúčastnilo celkem přes 20 studentů a vítězný tým získal možnost podílet se na reálné exekuci některých svých nápadů. Hackathon odpověděl na zvyšující se nutnost služeb potravinových bank a s nimi i Sbírky potravin

Autory vítězného konceptu se stali Jura Pátek, Kristýna Pechová, Markéta Opasková, Linda Novotná, Rabea Benguedihová pod vedením Jana Faflíka a Maroše Gondy z agentury DDB Prague. „Zaměřili jsme se na konkrétní pocit, který se u zákazníků objevuje a působí jako překážka v dárcovské činnosti. A to pocit, že malý příspěvek vlastně nic neznamená. Našim cílem bylo přesvědčit zákazníky, že i malá starost může být velká radost a že i ta nejmenší pomoc může mít velký dopad. Pomocí wobblerů s důvtipným textem na regálech chceme zvýraznit konkrétní suroviny ideální pro darování, konkrétní příkladem claimu je: ,Co kdyby šampon dokázal smýt i starosti'. V instore radiospotu chceme vyjádřit vděk i za ty nejmenší příspěvky. Nakonec pak klademe důraz aktivity retail prodejny po sběrném dni a možnost vystavit banner s poděkováním za účast,” uvedl Jura Pátek, jeden z autorů nápadu.

„Od Markething hackathonu jsme očekávali nové nápady, které dokážou vylepšit naši komunikaci v dlouhodobém horizontu, ať už jde o hlavní myšlenku, zpracování i cesty, jak se k veřejnosti dostat. Výstupy ,z pera' studentů jsou úžasné, objevila se spousta nových nápadů od všech soutěžních týmů. Ve všech koncepcích byla nosná pozitivní myšlenka naděje a solidarity, tu se budeme snažit v příštích letech ukázat i veřejnosti,” komentuje Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank.

Studenti marketingu a médií, kteří se hackathonu zúčastnili, měli k dispozici mentory z tuzemských agentur. Pozvání přijali Jan Faflík a Maroš Gonda z DDB Prague, Roman Biath a Judita Ružičková z agentury Zaraguza, Roman Hůla z McCann Prague, David Suda za agenturu WMC/Grey nebo Richard Axell z Triadu. Úvodní prezentaci a odbornou konzultaci studentům poskytl Pavel Galík z Omnicom Media Group a na tvorbě zadání se podílel stratég Tomáš Mrkvička.

„Přestože se jednalo o první event, který byl navíc organizován výhradně studenty, za celkový průběh a organizaci by se nemusela stydět ani profesionální eventová agentura. Práce studentů výrazně předčila veškerá očekávání. Komunikační návrh i prezentace každého týmu byly na extrémně vysoké úrovni. Výstupy daleko převyšovaly kvalitu, na kterou jsem zvyklý z konkurenčních vysokých škol. Osobně jsem byl nadšený z každého z pěti řešení," popsal své dojmy Pavel Galík.

„Markething Hackathon pořádali naši studenti vůbec poprvé a máme velkou radost z toho, kolik lidí se nám rozhodlo svým zapojením pomoci,” říká Denisa Hejlová, zakladatelka spolku Markething. Partnery hackathonu byly značky Red Bull, Meggle, Emco a GymBeam, akce vznikla za podpory Akademického senátu FSV UK.

-mav-