ADC Awards spouští přihlášky, udělí druhou Grand Prix

středa, 11. ledna 2023, 07:10 Aktuality, Reklama MediaGuru

Jubilejní 30. ročník soutěže ADC Awards přinese novinky, mimo jiné v podobě druhé Grand Prix za craft.

Jubilejní 30. ročník soutěže ADC Czech Creative Awards přinese mnoho změn, mimo jiné i novou podobu ceny Louskáček, zdroj: ADC.

Jubilejní 30. ročník soutěže ADC Czech Creative Awards přinese mnoho změn, mimo jiné i novou podobu ceny Louskáček, zdroj: ADC.

Organizace Art Directors Club spustila registrace do jubilejního 30. ročníku soutěže ADC Czech Creative Awards, které až do konce ledna probíhají ve zvýhodněném režimu ‚early birds‘. Letošní rok přinese výraznou obměnu soutěžních kategorií – nově je k dispozici celkem 53 disciplín, rozdělených do pěti soutěžních bloků. Poprvé také porota kromě Grand Prix může udělit druhou hlavní cenu festivalu – Grand Prix Craft pro nejlepší řemeslné zpracování.

Sestavení nových kategorií trvalo více než rok a v jeho průběhu se do konečného výběru zapojila řada osobností české reklamy – oceňovaných členů Art Directors Clubu a kreativních ředitelů největších lokálních agentur. Hlavní změnou, kterou třicátý ročník ADC Awards přináší, je rozdělení všech soutěžních kategorií do pěti bloků: Advertising, Engagement, Experience, Business Creativity a Craft. Nové uspořádání kategorií je především odpovědí na trendy ze zahraničních festivalů, které kladou důraz na nové způsoby doručení reklamy a na dopad kreativity do byznysu značek.

„Nechtěli jsme se dívat jen optikou toho, kde oproti loňsku něco zrušíme a kde něco přidáme. Spíš jsme přemýšleli, jak můžeme jako hlavní oborová cena ukazovat směr, kterým se česká reklama může vydat, aby byla konkurenceschopná ve světě,“ popisuje za Art Directors Club Martin Svetlík, mentor přihlášek pro letošní ročník, a dodává: „Samozřejmě nejde okopírovat Cannes do reality českého trhu a víme, že budeme muset něco ladit i za pochodu. Ale věříme, že jsme vytvořili základ, který může ADC Awards vydržet dalších deset let.“

Součástí nového formátu jsou i dílčí změny v zavedených kategoriích. Ty totiž ne vždy reflektovaly realitu trhu a vedly k opakujícím se problémům při hodnocení prací. Proto například filmové kategorie, dříve ‚TV/Cinema’ a ‚Online film’, budou nově rozdělené podle stopáže na krátké formáty do 15 sekund, střední formáty do 60 sekund a dlouhé formáty (přes 1 minutu). To by mělo do jednotlivých kategorií přivést srovnatelnější práce a usnadnit porotě rozhodování.

Ze stejného důvodu jsou i kampaně nově rozdělené do tří kategoriíintegrovaná, taktická a dobročinná kampaň. Větší pozornosti se dostane socialu, který měl přes svoji pestrost dříve vyhrazenu jedinou kategorii. Mezi dalšími novinkami se pak objevují hlavně kategorie přesahující tradiční vnímání soutěžní kreativity – mediální kreativita, e-commerce, PR nebo dlouhodobé budování značky. Kompletní seznam kategorií je k dispozici na novém webu soutěže www.adcawards.cz.

Změnami chce Art Directors Club svou vlajkovou aktivitu zatraktivnit i pro méně tradiční přihlašovatele. „Vidíme přes rok spoustu skvělé práce, která by měla reálnou šanci si z ADC Awards odnést cenu – jen kdyby ji někdo přihlásil,“ vysvětluje David Suda, předseda ADC, a pokračuje: „Doufám, že nové kategorie budou pozvánka pro všechny social & PR agentury, designová studia, produkce, ale třeba i klienty – aby se přesvědčili, že i jejich práci chceme – a už taky dokážeme – ocenit.“

Třicátý ročník kromě změn kategorií a nového webu přinese také novou porcelánovou podobu hlavní ceny, ale také patrně nejsilněji obsazenou porotu za poslední roky. Jména porotců Art Directors Club zveřejní v nejbližších týdnech.

-stk-