Cestou pozemního vysílání pouze v HD rozlišení jde i Španělsko

neděle, 13. srpna 2023, 08:00 TV, Aktuality MediaGuru

Zatímco Česko šlo při přechodu na DVB-T2 cestou šíření programů zejména ve standardním rozlišení, až na některé výjimky v čele s veřejnoprávní televizí, Španělsko vydalo distribuci v HD formátu jako nařízení vlády.

DVB-T2 vysílání nabízí dostatek prostoru pro vysílání programů v HD, české stanice ale tento způsob šíření téměř výhradně zpoplatnily. Zdroj: Pixabay

DVB-T2 vysílání nabízí dostatek prostoru pro vysílání programů v HD, české stanice ale tento způsob šíření téměř výhradně zpoplatnily. Zdroj: Pixabay

Od 14. února příštího roku budou muset všechny programy šířené pozemní cestou ve Španělsku být k dispozici ve vysokém rozlišení. Tamní vláda se tento způsob distribuce rozhodla dát tamním vysílatelům jako povinnost. Jednotliví provozovatelé však k tomuto kroku dostali více času. Zatímco původně se tak mělo stát už do 1. ledna letošního roku, nakonec tomu bude až 14. února 2024. Češi, kteří například do Španělska přijedou, mohou zaznamenat paralelní distribuci u řady kanálů.

V České republice žádné takové nařízení neexistuje a tato skutečnost se odráží i v samotné technické kvalitě programové nabídky. S výjimkou České televize prakticky neexistují stanice šířené pozemní cestou, které by byly k dispozici v HD nebo dokonce Full HD rozlišení. Mezi tyto výjimky patří pouze Televize Seznam (rozlišení 1440x1080) a CNN Prima News (1280x720). Komerční vysílatele mají většinou nastaveno šíření ve formátu HD jako doplňkovou službu pro placenou televizi.

-lukpol-