ČT přesouvá duel na neděli, Babiš ale nepřijde. Nova má čtvrtek

úterý, 17. ledna 2023, 17:45 TV , Aktualizováno MediaGuru

Česká televize v úterý oznámila, že Prezidentský duel přesouvá na neděli 22. ledna. Podle ČTK se ale Babiš z televizních debat zúčastní jen té na TV Nova a TV Prima.

Martin Řezníček. zdroj: Česká televize

Martin Řezníček. zdroj: Česká televize

Prezidentský duel plánuje Česká televize odvysílat v neděli 22. ledna 2023 od 20:10. Živý přenos z budovy Národního muzea uvede program ČT1 a ČT24. Pozváni do něj jsou kandidáti Petr Pavel a Andrej Babiš. Moderace se stejně jako v případě debaty před prvním kolem ujme Martin Řezníček. V úterý to oznámila Česká televize. Do debaty na veřejnoprávní televizi ale Babiš podle ČTK nedorazí. Babiš v úterý ČTK dále řekl, že se zúčastní diskusí v Deníku, Blesku, CNN Prima News a televizi Nova.

„Andrej Babiš přijal účast ve čtvrteční předvolební debatě komerční televize a Petr Pavel u nás. Vzhledem k významu volby vnímáme jako důležitější, aby diváci viděli společnou debatu obou kandidátů, než abychom trvali na čtvrtečním termínu s jasným rizikem neúčasti jednoho z nich. A protože odmítáme dělat z předvolební debaty souboj televizí, uvedeme Prezidentský duel v neděli,“ říká ředitel divize Zpravodajství a sportu Zdeněk Šámal.

Česká televize totiž původně plánovala debatu postupujících prezidentských kandidátů na čtvrtek 26. ledna stejně jako TV Nova. Obě debaty by tak šly proti sobě.

Televize Nova  v úterý navečer potvrdila, že bude 26. ledna od 20:00 vysílat v přímém přenosu debatu finalistů v boji o Hrad. Nabídne ji i na TN Live a sociálních sítích, opět bez reklam a geoblokace. Debatu Petra Pavla a Andreje Babiše bude moderovat Rey Koranteng a bude trvat devadesát minut. Vysílání opět proběhne ze zpravodajského studia v hlavní budově TV Nova.

TV Prima a její zpravodajská stanice CNN Prima News odvysílají debatu mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem ve středu 25. ledna od 20:10. Prima v pondělí uvedla, že má potvrzenou účast i Andreje Babiše. Duel Hledá se prezident ve studiu s diváky v publiku budou opět moderovat Terezie Tománková a Petr Suchoň.

Připravují se ale debaty i v dalších médiích. Český rozhlas nachystal svou debatu tradičně až na pátek těsně před otevřením volebních místností od 13:00 do 14:00. Podle mluvčího Jiřího Hošny bude záležet na tom, zda oba pozvání přijmou.

Zpravodajský web Deník.cz nabídne tuto středu 18. ledna od 11:00 hodin první duel obou kandidátů. Dvacetiminutovou živou debatu pod názvem Prezidentský souboj povede reportérka Kateřina Perknerová.

Následovat bude ve čtvrtek 19. ledna v 09:30 debata na Blesku. Hodinový duel ve studiu Blesku v pražských Holešovicích bude moderovat Vera Renovica. Debatu před druhým kolem plánuje i iDnes.cz společnosti Mafra.

Internetová jednička Seznam.cz se bude prezidentské volbě nadále věnovat ve zpravodajství a v podcastech. Například v úterý 17.1. je hostem podcastu Ptám se já Danuše Nerudová. „Petr Pavel i Andrej Babiš od nás už dostali pozvání do debaty, ale zda ji zrealizujeme a v jaké přesné podobě, zatím nedokážeme říct. Stejně tak zvažujeme zařazení dalších formátů, ale zatím je toho hodně v běhu," řekla ČTK mluvčí Aneta Kapucianová.

Před prvním kolem volby se Babiš účastnil pouze televizní debaty tří kandidátů s nejvyššími preferencemi na Nově. Do diskuse všech devíti uchazečů na ČT nedorazil a neúčastnil se ani debaty tří favoritů na Primě.

-mav-, -čtk-

Aktualizováno o přítomnost Andreje Babiše v debatách a o potvrzení TV Nova

CNN Prima News potvrdila účast Pavla i Babiše v debatě

úterý 17. ledna 2023