Celebritu v reklamě na farmaceutika Češi nechtějí

pátek, 17. února 2023, 07:05 Reklama MediaGuru

Pro 80 % Čechů je reklama, v níž je léčivý přípravek či doplněk stravy doporučován celebritou, nedůvěryhodná.

Zdroj: Unsplash

Zdroj: Unsplash

Pro 8 z 10 internetových Čechů je reklama, ve které je léčivý přípravek či doplněk stravy doporučován celebritou či známou osobností, nedůvěryhodná. Reklamě, v níž léčivý produkt doporučuje lékař či odborník důvěřuje zhruba stejný podíl respondentů (46 %) jako nedůvěřuje (43 %). Vyplývá to z online výzkumu, které společně realizovaly agentury Nielsen a Ressolution na vzorku 500 respondentů z internetové populace Českého národního panelu starších 15 let.

Obecně sehrává reklama při výběru těchto produktů pro Čechy jen malou roli. Míra přesvědčivosti reklamy v televizi, na billboardech, v tisku, na internetu či na sociálních sítích se pohybuje mezi 10 a 18 %.

Mnohem častěji sází respondenti na osobní doporučení – více než čtyři pětiny vyslechnou svého ošetřujícího lékaře (doporučení lékaře použité v reklamě je však přesvědčivé pouze pro necelých 30 %), dále pak na doporučení od lékárníků (83 %) a tři čtvrtiny respondentů také na doporučení svých přátel či rodiny. Doporučení známé osobnosti, například v reklamě, je naopak přesvědčivé pouze pro 16 % dotázaných. 

Online populace je mírně rozpolcená, pokud jde o pozitivní recenze. Jedná-li se o recenze na webových stránkách výrobce, přesvědčit mohou zhruba dvě pětiny dotázaných. Na stránkách lékáren jsou přesvědčivé pro každého druhého.

-stk-