Deník N: Michal Klíma končí jako vládní zmocněnec pro média

středa, 15. února 2023, 13:25 Aktuality, Lidé ČTK

Pozice vládního zmocněnce pro média a dezinformace se zruší, agenda připadne poradci pro národní bezpečnost Tomáši Pojarovi.

Michal Klíma, zdroj: Tablet Media

Michal Klíma, zdroj: Tablet Media

Ve funkci vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací končí po necelém roce Michal Klíma. Pozice vytvořená loni v březnu zanikne a agenda připadne poradci pro národní bezpečnost Tomáši Pojarovi, uvedl dnes Deník N. Klíma čelil kritice kvůli Akčnímu plánu pro čelení dezinformacím, o jehož přepracování požádala tento týden premiéra Petra Fialu (ODS) Unie vydavatelů.

„Vláda zrušila pozici a předala problematiku národnímu bezpečnostnímu poradci," řekl Deníku N Klíma. Doplnil, že o kroku věděl dopředu. Klímova funkce vznikla loni v březnu, vláda si od ní slibovala účinnější boj proti dezinformacím a koordinaci aktivit, které se na jednotlivých úřadech v této oblasti dějí.

Klíma „dokázal nastartovat strategickou komunikaci státu a tím tak naplnil svůj úkol," uvedla vláda. Jako příklad jeho úspěšných projektů jmenovala systém koordinace strategické komunikace mezi resorty nebo kampaň Deštník proti drahotě. Pojar se má zaměřit na zefektivnění systému.

Bývalý generální ředitel vydavatelství Lidové noviny, Economia či Vltava Labe Media Michal Klíma je odborníkem na problematiku médií a novinářem. Byl spoluzakladatelem a prvním předsedou Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu. Působil také jako místopředseda Světové asociace novin.

Post poradce pro národní bezpečnost zřídila vláda koncem minulého roku, od ledna ji obsadil Pojar. Poradce působící při úřadu vlády je nadresortním koordinátorem pro záležitosti hybridních hrozeb, dezinformací a dalších závažných bezpečnostních problematik. Má zajišťovat mimo jiné spolupráci zpravodajských a bezpečnostních složek a jejich efektivní postup.

V rámci Bezpečnostní rady státu vznikne pracovní podskupina, která se zaměří na boj proti vlivům cizí moci, uvedl Pojar. Jeho nové úkoly úzce souvisí s těmi, které plnil doposud, dodal.

Oddělení strategické komunikace při úřadu vlády zůstává v nezměněné podobě a i nadále ho povede Pavel Lupjan, který se podílel na několika vládních komunikačních kampaních.

-čtk-