Investice do rádiové reklamy dosáhly loni rekordní úrovně

čtvrtek, 9. února 2023, 07:30 Rádio MediaGuru

Celkové čisté investice do reklamy v rádiích překonaly v roce 2022 i objem z období před covidem, ukazují data zveřejněná rozhlasovými vysílateli.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Rádiové reklamě se v loňském roce dařilo. Podle provozovatelů rádiového vysílání dosáhly čisté investice do rádiové reklamy na českém trhu v roce 2022 celkové výše 1,63 mld. Kč . Je to nejlepší výsledek od doby, kdy provozovatelé čisté investice zveřejňují – tedy od roku 2016. Zadavatelé využívali reklamu v rádiích i o něco více než v období před covidem (+1,3 %). Data byla zveřejněna na středečním setkání odborné veřejnost k výsledkům Radioprojektu. Nejvíce v roce 2022 rostly investice v segmentu maloobchodu potravin, e-shopů a financí. Klesaly v oblasti aut, stavebnictví a realit.

Čisté investice do rádiové reklamy (mil. Kč)

Zdroj: SKMO, hodnoty se zobrazí najetím na sloupec

V posledním loňském čtvrtletí představovaly investice do rádiové reklamy 530 mil. Kč a překročily tak úroveň investic v posledním kvartále z let 2016 až 2018. Ve srovnání s rokem 2019 dosáhly obdobné výše. 

Pro letošní rok zatím provozovatelé registrují srovnatelný vývoj v prvním čtvrtletí jako v loňském roce. Výhled zveřejňují s určitou opatrností k celosvětové situaci a ekonomickému vývoji, věří ale, že úroveň investic do rádiové reklamy bude letos stejná jako loni.

Čisté investice jsou založeny na expertním odhadu členů Rozhlasové sekce SKMO, jde tedy o údaje z Českého rozhlasu, Radiohousu a Media Clubu. Vyjadřují objem v ceníkových cenách minus slevy a minus bartery. Nejsou odečteny bonusy agentur, zastupitelství či obchodníků a jsou založeny na fakturovaných objemech, nikoli odvysílaných. 

-mav-