Kábele, Mrzena a Pergler jsou v tendru na ředitele ČTK

úterý, 28. února 2023, 14:20 Aktuality, Lidé ČTK

Do výběrového řízení na nového generálního ředitele České tiskové kanceláře (ČTK) se přihlásili tři zájemci.

Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Do výběrového řízení na nového generálního ředitele České tiskové kanceláře (ČTK) se přihlásili tři zájemci. Všichni splnili formální náležitosti a postoupili do druhého kola, kterým je 21. března veřejné slyšení. Usnesla se na tom dnes rada ČTK. Funkční období současného generálního ředitele Jiřího Majstra končí 10. června.

Do tendru se podle pořadí došlých přihlášek přihlásili ředitel ČTK pro strategii Jaroslav Kábele, novinář a bývalý zahraniční zpravodaj ČTK Tomáš Pergler a bývalý předseda Rady České televize Jan Mrzena. Majstr řídí ČTK poslední dvě volební období. Při svém posledním zvolení v roce 2017 uvedl, že potřetí kandidovat nebude.

Rada volí generálního ředitele ČTK na šestileté funkční období. Uchazeči musejí mít mimo jiné praxi v médiích a zkušenosti z řídících funkcí v médiích. Text s detailními podmínkami výběrového řízení je na webových stránkách rady i ČTK.

Veřejné slyšení kandidátů 21. března a následnou volbu provede obměněná Rada ČTK. Ke dnešnímu dni v ní skončil mandát Petru Žantovskému a k 8. březnu skončí Pavlu Foltánovi. Na jejich místa sněmovna minulý týden zvolila bývalého poslance TOP 09 Daniela Korteho a vysokoškolského pedagoga Jakuba Končelíka.

ČTK byla založena v roce 1918 jako státní agentura, od roku 1993 je veřejnoprávní institucí majetkově i hospodářsky oddělenou od státu. Orgánem, jímž se uplatňuje právo veřejnosti na její kontrolu, je sedmičlenná Rada ČTK volená Poslaneckou sněmovnou. Agentura zaměstnává 250 lidí.

Národní agentura bude letos hospodařit se schodkovým rozpočtem se ztrátou 4,8 milionu korun. Důvodem je skokový nárůst cen energií spolu s inflací. Předloni vykázala zisk 4,2 milionu korun a za loňský rok očekává rovněž ziskové hospodaření. Celkové tržby předloni vzrostly o 5,9 procenta na 283 milionů korun.

-čtk-