Sedm nástrojů umělé inteligence, které lze už dnes využít v PR

pátek, 17. února 2023, 12:00 PR MediaGuru

Už dnes se mohou PR specialisté spolehnout na řadu AI nástrojů, které jim zefektivní práci, a to i tu kreativní, píše Markéta Faltysová.

Ilustrační foto, zdroj: Pexels

Ilustrační foto, zdroj: Pexels

Marketing a public relations patří mezi obory, kde se očekává čím dál větší uplatnění řešení pracujících s umělou inteligencí. Už dnes se mohou PR specialisté spolehnout na řadu AI nástrojů, které jim zefektivní práci, a to i tu kreativní. Už dnes pomůže umělá inteligence PR specialistům vychytat SEO, zpracuje za ně analýzu zmínek nebo sentimentu, zvládne monitorovat média či optimalizuje texty podle komunikační strategie brandu.

Vývoj umělé inteligence, strojového učení a hlubokých neuronových sítí je natolik překotný, že si brzy AI řešení najdou cestu do všech oborů. V marketingu, prodejích, a dokonce i PR mají ostatně nástroje na bázi umělé inteligence své uplatnění už dnes. „Analýzy sentimentu, prediktivní analýzy, chatboti a generování přirozeného jazyka (NLG), to vše jsou technologie na bázi strojového učení a AI, které mají už dnes přímý dopad na naše odvětví. A technologie jdou neustále kupředu, už ne rok od roku, ale mnohdy týden co týden. Každý PR specialista, který si chce do následujících let udržet svoji konkurenceschopnost, bude muset dříve či později do vod umělé inteligence zabrousit,“ říká Markéta FaltysováPR Insights, která se soustředí na moderní PR a vztahy s influencery.

7 AI nástrojů, které stojí za vyzkoušení

Report sítě mediálních agentur Wavemaker odhaduje, že řešení spadající do kategorie generativní umělé inteligence, jako jsou třeba ChatGPT či Dall-E, budou do roku 2025 generovat až 10 % dat (dnes se tento podíl odhaduje na 1 %).

„AI si v PR může dobře poradit například s identifikací trendů a vzorců v datech, čímž pomůže udržet si přehled v mediální sféře. Může sama vytvářet medialisty cílových médií, asistovat v tvorbě komunikačních strategií, generovat datově zaměřené reporty, odhalit vznikající krizovou situaci či pomáhat vytvářet sdělení přesně personalizovaná specifikované cílové skupině či přesně podle požadavků brandu,“ popisuje Faltysová.

Aplikací a platforem, které využívají technologii strojového učení a umělé inteligence, je dnes celá řada. Mnohé mají potenciál stát se pomocníkem v rukou PR specialistů, kterým ušetří čas a uvolní jim ruce pro klíčové činnosti. Zde nabízíme pár tipů:

  • Phrasee

AI nástroj, jehož primárním záběrem je optimalizace brandového jazyka. Dokáže vygenerovat lidsky znějící posty na Facebook či Instagram, texty pro e-maily nebo dokonce push notifikace, které navíc optimalizuje dle požadavků brandové komunikace.

  • Acrolinx

Podobně jako Phrasee i Acrolinx vylepšuje obsah tím, že jej optimalizuje dle požadavků brandu. Nastavit lze požadovaný styl a tón nebo i seznam specifických slov a frází, které značka používá. Mezi uživateli nástroje najdeme i takové giganty jako Google a Amazon.

  • SEMrush

Švýcarák mezi SEO nástroji. Při využití celé sady umožňuje SEO optimalizaci, pomůže vytvářet marketingové kampaně, marketing na sociálních sítích, PPC reklamu, provádět analýzy a mnoho jiného. Jednou z jeho nejsilnějších funkcí je sledování pozice, tedy toho, jak se brandy umísťují se svými klíčovými slovy v porovnání s konkurenčními weby.

  • BlogNLP

AI nástroj na bázi úspěšné GPT-3 technologie je skvělým pomocníkem pro všechny tvůrce (nejen) blogového obsahu. Pomůže s brainstormingem témat, navrhne co do SEO ideální popisek a titulek, načrtne osnovu blogového článku nebo klidně vygeneruje celý blogový post. A nakonec může vše přeložit do řady jazyků.

  • Smartly.io

Smartly.io je nástroj pro reklamní marketing založený na umělé inteligenci, který umožňuje plánovat, testovat a spouštět pouze ty nejúčinnější reklamy pro cílové publikum. Integruje se s různými významnými platformami, jako jsou Facebook, Snapchat, Pinterest a Instagram, a nabízí správu veškerého reklamního marketingu na jediném ovládacím panelu.

  • Signal AI

AI platforma pro monitorování médií přináší revoluci v PR. Automatizuje mnoho každodenních úkolů PR specialistů, jako jsou třeba reporty zmínek v médiích, monitoring médií, analýzy sentimentu a mnoho dalšího.

  • Canva

Online grafický nástroj Canva je znám jako Photoshop či InDesign pro negrafiky. Jednoduché a intuitivní rozhraní ve stylu drag-and-drop umožňuje mnohem snadněji navrhovat bannery, infografiky, kreativu pro sociální média i další grafické prvky. Poskytuje přístup ke stovkám fotografií, ikon, ilustrací či písem, bezplatných i placených. K dispozici jsou i četné šablony. A součástí je nyní i aplikace, která díky AI technologii vygeneruje úchvatný obrázek jednoduše z textového popisku.

Autorka textu: Markéta Faltysová, PR Insights