V módě zaznamenala růst téměř polovina e-shopů

středa, 8. února 2023, 14:45 Aktuality, Výzkum, Retail MediaGuru

Pro módní e-commerce byl loňský rok úspěšný. Růst zaznamenalo 47 % e-shopů.

Zdroj: Glami

Zdroj: Glami

Přes události minulého roku vykázalo 47 % e-shopů růst tržeb. Stejný počet hodnotí daný rok pozitivně. Nejčastější úskalí pramenila z dražší reklamy, vyšších nákladů na materiál i nájemné, což vyústilo v nižší marže třetiny prodejců. Češi zvedli poptávku po formálnějším oblečení na ples o 64 % a chuť cestovat promítli v 77% růstu v kategorii zavazadel. Vyplývá to z lednového průzkumu Fashion (Re)search módní vyhledávač Glami. 

Průzkumu se zúčastnilo 67 módních e-shopů z Česka a Slovenska. Rok 2022 byl pro prodejce módy obdobím, kdy se vrátil pocit normálnosti a kdy mohli těžit z poptávky spotřebitelů po novém oblečení a obuvi pro různé příležitosti,” uvádí brand manažerka Glami Eliška Hynková s tím, že navzdory 15% inflaci ožila zejména v první polovině roku spotřebitelská poptávka po módě.

Také závěr roku s Black Friday a vánoční sezónou proběhl pro téměř polovinu e-shopů úspěšně. Růst tržeb vykázalo 47 % obchodníků, což je o 3 procentní body více než v roce 2021. Stejný počet hodnotí rok pozitivně. U 17 % zůstaly tržby stejné a 35 % hlásí pokles,” popisuje Hynková. 

Kvůli energetické krizi a inflaci se online obchody s módou ve 48 % potýkaly se zvýšenými náklady na reklamu, 56 % e-shopů pak hlásilo zvýšené ceny materiálu a nájemného. Dalších 35 % dotázaných obchodníků zmiňovalo nižší marže kvůli nutnosti nabízet větší slevy, 33 % e-shopů trápila větší konkurence, 26 % problémy se řízením zásob a 20 % narušení dodavatelského řetězce.

Po letech, kdy bylo na výsluní oblečení na doma či na sport, začali lidé nakupovat i oblečení pro speciální příležitosti. Divadla, svatby a další události zvedly poptávku po plesovém oblečení o 64 %. Kromě šatů se nakupovaly pánské (+66 %) i dámské obleky (+28 %). Podle studie McKinsey budou formální oděvy jedním ze tří nejrychleji rostoucích segmentů i v roce letošním.

V létě se zvýšil zájem o pánské plavky (+ 41 %), dámské sandály (+30 %) a dokonce i dětské plavky (+178 %). Letní nákupy se pak týkaly i kufrů a cestovních tašek (+77 %). Mezi TOP 5 produktů celosezónně patřily džíny širokého střihu, fleecové mikiny, kotníkové boty, halenky z přírodních materiálů a malé černé šaty. Z barev lidé volili také oranžovou, fialovou i zelenou.

-stk-