VZP spouští „e-shop“, odkrývá ceny ve zdravotnictví

pátek, 3. února 2023, 15:00 Aktuality, Reklama MediaGuru

VZP spouští novou komunikační kampaň, kterou chce otevřít celospolečenskou debatu o udržitelnosti zdravotního systému.

Zdroj: VZP

Zdroj: VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) startuje 6. února novou komunikační kampaň, jejíž součástí je i e-shop odkrývající ceny za konkrétní úkony ve zdravotnictví. Chce tak otevřít celospolečenskou debatu o udržitelnosti zdravotního systému, poukázat na to, že zdroje systému nejsou bezedné a že do budoucna se bez důrazu na prevenci neobejde. VZP hodlá většinu prostředků určených na komunikaci investovat do zvyšování zdravotní gramotnosti. 

„Reklama, která v rukavičkách sděluje, že kouření škodí zdraví, už nefunguje. Pokud chceme začít něco měnit, a v tomto případě nic menšího než uvažování lidí o svém zdraví a celém systému, museli jsme zvolit provokativnější formu. Spouštíme proto e-shop, kde bude v nabídce třeba umělá ledvina nebo bypass s uvedenými reálnými náklady,“ vysvětluje Ivan Duškov, náměstek ředitele VZP pro služby klientům. 

E-shop je pochopitelně fiktivní. Jeho cílem je odhalit skutečné ceny zákroků a lékařských výkonů. Idea přitom vychází z toho, že Češi rádi nakupují online. „Cena zdraví je nevyčíslitelná, je tím nejdražším, co máme. Vyčíslit se ale dají ceny zákroků a stejně tak velmi dobře víme, jaké jsou náklady na preventivní vyšetření. Asi není třeba zdůrazňovat, že oproti nákladné léčbě jde o zanedbatelné položky,“ popisuje Ivan Duškov s tím, že právě na důležitost prevence se chce VZP do budoucna zaměřit. 

„Účast na preventivních prohlídkách u praktického lékaře je poloviční, než by být měla. Jen o málo vyšší je tomu u preventivní prohlídce u gynekologa (56 %). Na mamografické screeningové vyšetření chodí necelých 60 % žen a jen 27 % klientů VZP absolvuje screening kolorekta,“ přibližuje Duškov. Za nízkou návštěvnost screeningových programů a preventivních prohlídek totiž může kromě jiného nízká zdravotní gramotnost, kterou chce pojišťovna svými aktivitami v dalších měsících zvyšovat. 

Kampaň bude k vidění až do konce března v televizi, rádiu, outdooru, tisku a na internetu. Pod kreativou je podepsána agentura McCann Prague. 

-stk-