Agentura WeDigital vydává slovník generace Z

pondělí, 13. března 2023, 13:05 Aktuality, Marketing MediaGuru

Slovník zaměřený na slang, výrazy a vizuální symboly generace Z připravila (nejen) pro marketéry agentura WeDigital.

Ukázka ze slovníku pro lepší porozumění generaci Z, zdroj: WeDigital

Ukázka ze slovníku pro lepší porozumění generaci Z, zdroj: WeDigital

Pro lepší porozumění generaci Z vydává agentura WeDigital slovník jejího slangu, výrazů a vizuálních symbolů. Cílem tohoto počinu je usnadnit nejen marketérům použití těchto slov v marketingové komunikaci a online prostředí, ale i v běžné mluvě se kolegy, dětmi a dalšími lidmi z této skupiny.

„Díky naší práci pro klienty vidíme, že trendy pro digitální komunikaci přichází zejména ze sociálních sítí a tvoří je právě generace Z. Zkratky, obrázky, ale i anglicismy jsou běžnou součástí komunikace této generace, a pokud chcete jako značka zaujmout, tak je dobré si tento jazyk osvojit, aby vaše sdělení bylo autentické, protože i to pomáhá vytvářet emocionální spojení s publikem, které je kolikrát pro marketingovou komunikaci klíčové”, říká Andrea Hurychová, zakladatelka agentury WeDigital. 

Generaci Z tvoří lidé narození mezi lety 1995–2010. Jejich kupní síla roste a 83% této generace nakupuje podle dat eMarketer díky sociálním sítím. Pro mnohé z nich je zejména platforma TikTok a Instagram místem, kde vyhledávají tipy, produkty a inspiraci. „Podle výzkumu IBM víme, že 70 % lidí této generace ovlivňuje i nákupní chování svých rodičů a příbuzných, a proto víme, že je důležité k nim v digitálním prostředí mluvit tak, aby je to bavilo a rozuměli tomu,“ dodává Hurychová. 

Ve slovníku je přes 70 výrazů, které mají svou definici, použití ve větě a také je doplňuje vysvětlení, jak dané slovo vzniklo a kde má svůj původ. Zahrnuje i nejpoužívanější zkratky a tzv. emojis, které se často objevují v textových zprávách a nejsou výlučně fenoménem této generace. „Slovník vznikl u nás v agentuře naprosto přirozeným vývojem, kdy jsem nastoupil do agentury jako její nejmladší člen a mluvil si po svém a často narážel na to, že mi kolegové nerozumí. Z legrace jsem jim tak založil vlákno, ve kterém jsem vysvětloval termíny, které běžně používám, a nakonec nás napadlo tento projekt vydat i ven, protože s neporozuměním generaci Z se u klientů potkáváme často,“ vysvětluje Jan Vohralík, Digital Content Manager z agentury WeDigital.  

Součástí slovníku je i test, na němž si mohou zájemci vyzkoušet, zda jazyk generace Z ovládají. Slovník vychází ve formátu .pdf, ale je i společně s testem volně ke stažení na stránkách: https://www.wedigital.cz/gen-z-slovnik. Zde se bude i online aktualizovat.

-stk-