Čas strávený s médii se za pět let zvýšil díky onlinu i podcastům

čtvrtek, 16. března 2023, 13:50 TV, Internet & Mobil, Tisk, Rádio MediaGuru

Téměř o čtvrtinu narostl za posledních pět let průměrný denní čas strávený s médií, ukazuje nová zpráva od GWI. Nejvíce času věnují uživatelé na celém světě sledování sociálních médií a lineární televizi.

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Čas strávený s médii se za posledních pět let zvýšil téměř o čtvrtinu. Ukazuje to nová zpráva Globální mediální krajina od GWI, která mapuje mediální trendy napříč jednotlivými světovými regiony. Na zvýšení času stráveného s médii se nejvíce odrazil nárůst mediální konzumace digitálního obsahu, a to především díky rozšíření tradičních médií do online prostředí (TV, tisk, audio). Nejvíce času trávíme podle studie se sociálními médii  (2:28 hodin denně), dále sledováním lineární TV (1:53 hodin denně) a streamováním hudby (1:35 hodin denně). Za posledních pět let nejvíce narostl poslech podcastů, sledování televizního obsahu online(videoobsah na vyžádání), streamování hudby a internetové zpravodajství. Za pozornost také stojí, že čas se v pětiletém období klasických médií zvýšil téměř u všech nosičů včetně tištěných médií. Velmi drobný pokles u lineární TV je kompenzován rychlým růstem online TV. 

Vývoj průměrného denního času stráveného s médii, 2018-2022 (v hodinách a minutách), zdroj: GWI

Vývoj průměrného denního času stráveného s médii, 2018-2022 (v hodinách a minutách), zdroj: GWI

Hlavní trendy

 • Po krátké rychlosti během pandemie se denní čas strávený sledováním televizního vysílání v roce 2022 celosvětově snížil o 3 minuty ve srovnání s rokem 208. Přestože je celkový průměrný čas měřeného sledování online nižší než čas měřeného sledování živého vysílání, od roku 2018 se zvýšil o 21 minuta pokračuje v růstu.
 • Živé TV vysílání oslovuje více diváků než online TV a zůstává prioritním kanálem pro komunikaci značek. Zásah sociálních médií je rovněž vysoký a převyšuje ostatní kanály. 
 • Sociální média stále ukrajují nejdelší čas z denní mediální konzumace. V Latinské Americe av zemích Středního Východu překračuje čas věnovaný sociálním médiím tři hodiny denně. I když je toto chování typičtější pro mladé uživatele, také generace X navýšila mezi lety 2018 a 2022 svůj čas, který na médiích sociální trávy. 
 • S výjimkou asijsko-pacifického regionu tráví čtenáři v průměru 50 minut denně čtením tištěných médií. Čas používání s digitálními (onlinovými) edicemi tiskových médií se dále zvyšuje průměr představuje 1 hodinu a 15 minut denně. 
 • Přestože příjemci tráví téměř 7 hodin denně (6:43 hodin) online (mobil, PC, notebook, tablet), data ukazují, že čas trávený online dosáhl svého stropu. Platí to i pro rostoucí online trhy (Blízký východ & Afrika, Latinská Amerika), kde průměrný čas denně uložený online klesl o 20 minut, resp. o 34 minut ve srovnání s rokem 2021.
 • Netflix zůstává nejsilnější streamovací platformou ve všech regionech, s nejvyšším tržním podílem v Latinské Americe (79 %) a Severní Americe (65 %).
 • Sledování videí na sociálních sítích se zvyšuje. Na Instagramu sledují videa téměř dvě třetiny jeho uživatelů (63 %), na Facebooku je to více než polovina (54 %). Více než 40 % uživatelů sleduje videa na Snapchatu, 40 % pak na Redditu a rovněž byznysová síť LinkedIn zaznamenává zvýšený zájem o videa – sleduje je zde téměř třetina uživatelů (28 %).
 • Od 2. čtvrtletí 2022 převyšuje denní čas strávený s online tiskem fyzického tištěného nosiče o 25 minut. Neznamená to ale, že by čtenáři na noviny a časopisy zanevřeli. Ve skutečnosti je denní čas strávený čtením tištěných titulů nejvyšší od prvního čtvrtletí 2020. 
 • Čas starý čtením zpravodajství napříč všemi médii je na vzestupu. Ve 2. čtvrtletí 2022 získávalo 58 % uživatelů zprávy 
  prostřednictvím sociálních médií nebo zpravodajského webu. Sociální média jsou dominantním kanálem k získávání zpráv pro většinu spotřebitelů na celém světě.
 • V 1. čtvrtletí 2022 se podcasty zařadily do trojice nejoblíbenějšího typu hudebního a audio obsahu a nahrazeny tak CD nosiče a vinyly. V USA je YouTube preferovaným kanálem pro poslech podcastů před Spotify, kterému dávají o něco více přednosti mladí posluchači ve věku 16-24 let.  

-mav-