Minisérie Volha z normalizační televize zahájí 2. dubna na ČT

pondělí, 20. března 2023, 15:45 TV, Aktuality MediaGuru

Česká televize uvede při příležitosti 70. výročí televizního vysílání pětidílnou sérii Volha, která se vrací do období normalizace v prostředí Československé televize.

Volha, zdroj: Česká televize, foto: Pavla Černá

Volha, zdroj: Česká televize, foto: Pavla Černá

Pětidílná série Volha podle stejnojmenného románu Karla Hynie se ve vysílání ČT1 objeví poprvé v neděli 2. dubna od 20:10. Situována je do normalizačních 70. a 80. let minulého století a odehrává se v prostředí tehdejší Československé televize

Pro Českou televizi sérii natočil režisér Jan Pachl, mimo jiné tvůrce seriálů Cirkus Bukowsky a Rapl. Hlavní roli řidiče služebního vozu někdejší Československé televize a spolupracovníka StB hraje Kryštof Hádek. Dále hrají Klára Melíšková, Anna Geislerová, Stanislav Majer, Eliška Křenková, Jiří Lábus, Bohumil Klepl, Jiří Dvořák, Tomáš Jeřábek, Vanda Hybnerová, Martin Pechlát, Lukáš Příkazký, Pavel Řezníček a další.

Volhu lze podle tvůrců seriálu vnímat jako svéráznou historii Československé televize s řadou neuvěřitelných, i když reálných „historek z natáčení“. Současně je však portrétem svého hlavního hrdiny – omezeného egocentrika, který vyniká ve vymýšlení drobných podvodů a triků. „Není proto divu, že se stane spolupracovníkem StB s krycím jménem Volha a bez jakýchkoliv výčitek svědomí donáší na všechny své spolupracovníky i pasažéry,“ uvedl producent Josef Viewegh

Představitel hlavní role, herec Kryštof Hádek, provede svoji postavu v ději Volhy třemi dekádami. Střihač a dramaturg Petr Pauer strávil v archivech na dva roky, aby našel potřebné dobové záběry. Čerpal z oblíbených pořadů Československé televize, do nichž byli herci Volhy vloženi v postprodukci. Ta se využila i v případě scén zabírajících Prahu v normalizačních letech, k nimž byly využity autentické materiály ze zpravodajství. „První věc, na kterou jsme narazili s architektem bylo zjištění, že se Praha v posledních letech dramaticky proměnila a místa z časů normalizace zmizela. Vážně jsme nevěděli, kde budeme točit. Hledali jsme nepatrná zlatá zrnka v obrovském moři písku. Bez postprodukčních zásahů se už zkrátka v pražských lokalitách dobový příběh natočit nedá,“ říká scenárista Jan Pachl.

V průběhu více než šedesátidenního natáčení filmaři oblékli herce a kompars do více než dvou a půl tisíce kostýmů odpovídajících módě sedmdesátých a osmdesátých let. Před kamerou se objevila také stovka dobových automobilů. 

Minisérie vznikla při příležitosti 70. výročí televizního vysílaní a po komediálním seriálu Dobré ráno, Brno! je dalším z nových projektů, který se odehrává v prostředí České a bývalé Československé televize.  

Detaily k minisérii si můžete prohlédnout v materiálu níže.

-mav-