V Praze otevřel O-shop, obchod s vráceným zbožím

úterý, 21. března 2023, 10:35 Aktuality, Retail MediaGuru

Kamenný obchod i e-shop s názvem O-shop prodává mix nového či zánovního zboží, které zákazníci již jednou vrátili.

Zdroj: O-shop

Zdroj: O-shop

Holešovické tržnici v Praze otevřel obchod s elektronikou, která byla vrácená zákazníky z e-shopů. K tomu byl spuštěn také e-shop O-shop, který prodává mix nového či zánovního zboží, ovšem s výraznou slevou oproti novému. Jedná se o nový projekt zakladatele Opravárny Jana Charváta v oblasti cirkulární ekonomiky. Zboží otestují profesionálové z Opravárny, která sídlí na stejné adrese, opraví drobné poruchy, dají na něj záruku a poskytnou pozáruční servis. 

„Tuto myšlenku mám v hlavě už dlouho, teď s ekonomickou krizí a inflací je na ní ten pravý čas. Většina Čechů nemá dle průzkumů žádné úspory. Když se jim pak rozbije životně důležitý spotřebič, nemají na nový. Řeší to půjčkami u pochybných společností a dostávají se tím do dluhové pasti. Těmto lidem chceme primárně pomoct. Proto se budeme zaměřovat hlavně na bílé elektro, jako jsou pračky, sušičky, sporáky a menší kuchyňské elektro. Půjde o kvalitní zboží se zárukou, po které budeme poskytovat také pozáruční servis,“ říká Jan Charvát s tím, že další cílovou skupinou jsou i třeba studenti, kteří si na pár let na studentský pronajatý byt nepotřebují kupovat nové výrobky. Nebo zkrátka šetrní lidé, co rádi nakupují ve slevách. Dále ho využijí lidé, kterým záleží na životním prostředí. 

Každý měsíc O-shop věnuje také několik kusů výrobků nejzranitelnějším skupinám obyvatel, například matkám samoživitelkám. Ty pomůže vytipovat projekt Šatník, který sídlí také v Holešovické tržnici. 

Zboží bude pocházet z několika zdrojů. Buď půjde o výrobky, které Opravárna opravila a zboží zbylo nevyzvednuto, případně složila jeden z více rozbitých kusů. Většina bude zboží nové či zánovní a bude pocházet přímo ze skladů výrobců, prodejců a dodavatelů. Půjde o tzv. vratky, čili zboží, které si zákazníci nevyzvedli, vrátili ho ve 14denní lhůtě, bylo rozbaleno nebo lehce poškozeno při přepravě. Část zboží si budou moct zákazníci prohlédnout, vyzkoušet a zakoupit na pobočce. Zbytek doputuje k zákazníkovi přepravními službami přímo od výrobců či dodavatelů, kteří jsou na O-shop napojení přes datovou větu. Prvním takovým výrobcem je společnost Concept z Chocně u Pardubic. Další výrobci, dodavatelé a prodejci, kteří se budou chtít zbavit svého vráceného zboží a vyčistit si tak sklady, budou postupně přibývat.

Původ zboží bude také označen. Opravárna každý kus otestuje, dá na něj 12–24 měsíců záruku a slevu na další pozáruční servis. Po Praze bude fungovat také rozvoz s instalací či doprava do hodiny minut, ve zbytku republiky do dvou dnů. Zboží půjde také rozložit na splátky a u výrobků nad 5000 Kč si zákazník bude moct dokoupit prodlouženou záruku formou pojištění přímo v e-shopu nebo na pobočce. Ceny zboží budou oproti novému o 10–60% nižší, podle stavu, který bude viditelně označen (rozbaleno, opraveno, kosmetické vady…). 

Rozdíl od klasického e-shopu je také v tom, že zboží je vždy omezený počet, někdy jen jeden kus, podle dostupnosti skladových zásob vráceného a dalšího zboží. Zboží se bude denně doplňovat a bude se neustále měnit.

„Samotný obchod v Holešovické tržnici bude designově navržený ve stylu celé Holešovické tržnice, světlý a čistý, žádný zatuchlý bazar se spoustou nepořádku a haraburdí,“ plánuje Charvát. Vizuální podobu kamenné provozovny i e-shopu, logo a grafické prvky navrhuje art director projektu výtvarník a ilustrátor Richard Cortes.

-stk-