Vivendi jedná o převzetí Editis s firmou spadající do Křetínského CMI

úterý, 14. března 2023, 09:45 Aktuality, Tisk , Aktualizováno ČTK

Společnost Vivendi exkluzivně jedná s firmou spadající pod Czech Media Invest Daniela Křetínského a Patrika Tkáče o převzetí francouzského vydavatelství Editis.

Daniel Křetínský, zdroj: Czech Media Invest

Daniel Křetínský, zdroj: Czech Media Invest

Francouzský mediální konglomerát Vivendi exkluzivně jedná s firmou International Media Invest (IMI), dceřinou společností Czech Media Invest (CMI) Daniela Křetínského, o jejím převzetí stoprocentního podílu ve firmě Editis. Vivendi o tom informovala dnes v tiskové zprávě. Editis je druhé největší vydavatelství ve Francii a transakci bude muset schválil Evropská komise. ČTK se snaží získat vyjádření CMI. V pondělí, kdy o nabídce IMI informoval francouzský tisk, řekl Křetínského mluvčí Daniel Častvaj, že spekulace o investičních záměrech skupina nekomentuje.

Společnost Vivendi ovládá francouzský miliardář Vincent Bollore. Prodej vydavatelství Editis je součástí strategie Vivendi, která se snaží překonat regulační překážky při převzetí mediální společnosti Lagardère.

Vivendi v tiskové zprávě uvedla, že exkluzivní jednání s Křetínským znamená, že upouští od dřívějšího plánu Editis vyčlenit a uvést jej na pařížskou burzu.

Pro Vivendi je při převzetí Lagardère klíčová společnost Hachette, která je třetí největší vydavatelskou skupinou na světě a nyní spadá pod Lagardère. Možné spojení Hachette s Editis vyvolalo kritiku ze strany nezávislých vydavatelů a vedlo k tomu, že vydavatelství Editis přišli o některé známé autory, připomíná agentura Reuters.

Křetínský má už menšinový podíl ve francouzských novinách Le Monde. Prostřednictvím holdingu Czech Media Investment (CMI) vlastní také několik francouzských tiskových titulů, jako je Elle, Tele7 Jours a zpravodajský magazín Marianne.

Křetínský se také ucházel o převzetí francouzské televize M6. Ta ale nakonec zůstala v rukou německé společnosti Bertelsmann.

V České republice má Křetínský spolu se svým obchodním partnerem Patrikem Tkáčem pod kontrolou společnost Czech News Center, v jejímž portfoliu jsou mimo jiné deníky Blesk, Sport, Aha! a E15 nebo časopis Reflex.

-čtk-

Aktualizováno v úterý 14. března 2023 o sdělení Vivendi