Google přidává do Vyhledávání informace pro ověřování faktů

středa, 12. dubna 2023, 22:00 Internet & Mobil MediaGuru

Ve výsledcích Vyhledávání Google přibyla nová funkce. Kliknutím na tři tečky vpravo od jednotlivých výsledků je nově možné zjistit více o jednotlivých webových stránkách, které se ve výsledcích objeví.

Ve výsledcích Vyhledávání Google je nově možné zjistit o vyhledané stránce více informací kliknutím na tři tečky vpravo od výsledků. Díky tomu se zobrazí malé okno s doplňujícími informacemi o dané stránce. Informovala o tom společnost Google, která zároveň oznámila spolupráci s několika partnery na poli ověřování informací a boje proti dezinformacím.

Funkce „Informace o výsledku", která zobrazí doplňující informace o stránce, je nyní k dispozici ve všech jazycích a zemích, v nichž funguje Vyhledávání Google, a to včetně českého jazyka. Má být být tak další možností, jak si ověřit informace na internetu a zorientovat se v nich. Vyhledávání v angličtině nově nabízí ještě více informací, např. o autorovi. Tyto doplňující informace mají uživatelům pomoct rozhodnout se, zda na vyhledaný odkaz chtějí kliknout a dozvědět se z daného zdroje více.

Po celé Evropě spolupracuje Google s organizacemi, s nimiž společně poskytuje školení v oblasti fact-checkingu. V prvních týdnech války na Ukrajině se v tomto směru zavázala podpořit aktivity občanské společnosti a výzkumníků ve střední a východní Evropě 10 miliony dolary. Na globální úrovni poskytla 13,2 milionu dolarů organizaci International Fact Checking Network, aby dále rozvíjela svou síť 135 organizací zabývajících se ověřováním faktů v 65 zemích. V Evropě prostřednictvím své neziskové odnože Google.org věnovala částku 2,5 milionu dolarů organizaci TechSoup Europe, která pomáhá neziskovkám škálovat boj proti dezinformacím prostřednictvím technologií.

Na místní úrovni podpořila nezávislou platformu pro ověřování informací Demagog.cz, aby pobočky této platformy v Česku, na Slovensku a v Polsku mohly lépe spolupracovat. Grant organizaci rovněž pomůže v rozvoji technických řešení na bázi AI pro ověřování informací v zemích hovořících slovanskými jazyky.

Česká tisková kancelář (ČTK) zase získala finanční prostředky na školení novinářů a studentů žurnalistiky v oblasti ověřování informací a využívání technologií při rešerších. Od listopadu 2022 do konce března 2023 proběhlo v různých městech České republiky celkem 11 školení, kterých se zúčastnilo více než 120 stávajících i budoucích novinářů.

-mav-