J&T: U nás se potkávají investice s odvážnými nápady

čtvrtek, 13. dubna 2023, 11:55 Marketing Kateřina Straková

Nemusíme nic vymýšlet, zkrátka říkáme, na čem je celá J&T Banka založená, popisuje novou kampaň nový ředitel marketingové komunikace Josef Matějovič.

Josef Matějovič, zdroj: J&T Banka

Josef Matějovič, zdroj: J&T Banka

J&T Banka přichází na trh s novou kampaní „Vše začíná potkáním“, pod kterou je podepsán její nový ředitel marketingové komunikace Josef Matějovič. „Před 25 lety vše odstartovalo potkání Patrika Tkáče s Ivanem Jakabovičem, díky němuž vznikla společnost J&T, a ta se od té doby stala křižovatkou příležitostí, na které se potkávají investoři, majitelé firem, lidé s vizí a nápady, zakladatelé projektů, lídři, talenti, sběratelé, umělci a mnoho dalších. Zkráceně by se dalo říct, že se zde potkávají investice s odvážnými nápady,“ vysvětluje. 

Kromě kampaně chystá J&T Banka mnoho aktivit v umění, sportu, hudbě a nově i v gastronomii. V ní se spojuje se světovou soutěží Bocuse D‘Or, která v Praze vůbec poprvé proběhne letos v květnu. „Není to ale jen o zábavě, čeká nás velký kus práce na zvýšení investiční gramotnosti v Česku,“ přibližuje Matějovič s tím, že první vlaštovkou v této oblasti je projekt J&T Banka Talks, ve kterém pořádá živé debaty s odborníky prostřednictvím Twitteru.

Více o marketingových plánech J&T Banky se můžete dočíst v našem rozhovoru. 

Působil jste dlouhé roky pro centrálu Škoda Auto, kde jste vedl brandové aktivity a následně je lokalizoval do jednotlivých zemí. Poslední dva roky jste vedl marketing ve Skupině Srovnejto. Od února řídíte marketingovou komunikaci v J&T Bance. Jak chcete se značkou pracovat? 

Značka J&T je pro mě vrcholem prémiovosti. Nejsme standardní bankou, neřešíme běžné platby a transakce či počet letištních salonků na kartě. Zaměřujeme se především na investice, na tvorbu a samotnou správu bohatství. Dlouhodobě chceme tento segment posouvat dál a být lídrem v trendech wealth managementu. Bohatství totiž není jen o samotných penězích, ale také o tom, jak jim rozumíme, jak se o ně staráme a co od nich chceme. Ať už se bavíme o budoucnosti své, svých dětí a rodiny, či byznysu, o zajištění na stáří, či zanechání odkazu budoucím generacím. To vše je směr J&T.

Zároveň cítíme, že s ohledem na měnící se svět, je potřeba Čechy začít více edukovat o investičním světě, o jeho specifikách a vlastnostech a radit, jak se v něm orientovat. Doba spoření je nenávratně pryč. Kdo si chce v budoucnu zajistit kvalitní život, musí investovat, bez toho to nepůjde. A s kým jiným se o penězích a investicích bavit než s námi, bankou, která sama dlouhodobě investuje, financuje růst česko-slovenského byznysu, je lokální a vidí příležitosti tam, kde je jiní nehledají? To vše musíme umět správně odkomunikovat i navenek. Nástroje na to ale máme, takže nás čeká spousta hezké práce.

Už teď máte za sebou tvorbu nové kampaně „Vše začíná potkáním“, na které ještě spolupracoval Robert Peňažka a studio Yinachi. Na čem kampaň staví?

„Vše začíná potkáním“ je nejen claim nové kampaně, ale dalo by se bez nadsázky říct, že i DNA celé firmy. Před 25 lety vše odstartovalo potkání Patrika Tkáče s Ivanem Jakabovičem, díky němuž vznikla společnost J&T, a ta se od té doby stala křižovatkou příležitostí, na které se potkávají investoři, majitelé firem, lidé s vizí a nápady, zakladatelé projektů, lídři, talenti, sběratelé, umělci a mnoho dalších. Zkráceně by se dalo říct, že se zde potkávají investice s odvážnými nápady. A s tím se hezky pracuje i v samotné kampani. Nemusíme nic vymýšlet, zkrátka říkáme, na čem je celá společnost založená a díky čemu jsme dnes hlavním partnerem česko-slovenského byznysu. 

V první fázi komunikace etablujeme samotné potkání na principu dvou lidí, typickým příkladem může být majitel & investor, to jsou lidé, kteří se u nás můžou potkat a najít řešení pro společný růst. Ampersand, tedy anglické &, je brandové cue, které je ale zároveň součástí našeho loga, takže jeho implementace byla jednoduchá. Jiným příkladem může být sběratel & umělec, to jsou lidé, kteří se navzájem podporují a jeden bez druhého jsou řekněme poloviční. U nás se tito lidé potkávají a hledají společné cesty. Kampaň zároveň hezky podtrhává i naše firemní hodnoty, kterými jsou odvážnost, partnerství a náročnost.  

Ukázka z kampaně „Vše začíná potkáním“, zdroj: J&T Banka

Ukázka z kampaně „Vše začíná potkáním“, zdroj: J&T Banka

Jaké další aktivity na podporu značky v nejbližší době plánujete? V jakých mediálních kanálech se objeví? 

Plánů je mnoho. Jsme velmi aktivní v umění, sportu, hudbě a nově i v gastronomii, tam všude se bude možné se značkou J&T setkat. V září nás již tradičně čeká veliká přehlídka toho nejlepšího, co vzniká v ateliérech současných českých umělců, Art Index Pop-up, na který, věřím, se těší nejen celá umělecká scéna. Ve sportu jsme mimo jiné dlouholetým partnerem světového beachvolejbalového turnaje v Ostravě, aktivně podporujeme tenis, golf či například rugby, které v tomto roce čeká největší svátek v podobě mistrovství světa. V hudbě jsme dlouhodobě spojeni s Českou filharmonií, se kterou připravujeme několik projektů. V gastronomii se pak těšíme na největší světovou soutěž Bocuse D‘Or, která v Praze vůbec poprvé proběhne již v květnu. 

Není to ale jen o zábavě, čeká nás velký kus práce na zvýšení investiční gramotnosti v Česku. Jak již jsem zmiňoval výše, investice jsou jedním z mála nástrojů, jak si zajistit klidnější budoucnost. Češi se ale ve světě investic příliš neorientují, proto připravujeme hned několik projektů, které mají svět investic lidem přiblížit. První vlaštovkou v tomto směru je projekt J&T Banka Talks, ve kterém pořádáme živé debaty s odborníky prostřednictvím Twitteru. Jednou za dva týdny, vždy na konkrétní téma z prostředí investic, ať už je to energetika, situace na nemovitostním trhu, aktuální investiční příležitosti, nebo vývoj kurzu koruny, si kolegyně Tereza Benešová povídá se svými hosty nejen z J&T a dává možnost zapojit se do diskuse i posluchačům, kteří mohou do debaty vstoupit a získat okamžitě odpovědi na to, co je zajímá. Samotný rozhovor pak vkládáme na podcastové platformy, takže si J&T Banka Talks může každý poslechnout i ze záznamu. 

O financích a investicích je potřeba si povídat a my chceme být tím partnerem, se kterým diskusi vedete, ať už jste mladý, či zkušený, bohatý, či na začátku své profesní dráhy.

Josef Matějovič

Na koho budete s marketingovými aktivitami primárně cílit? 

V komunikaci jsme se vždy snažili oslovit nejen ty úspěšné, ale především ty, kteří se aktivně zajímají o své finance. A v tomto směru nebudeme nic měnit. O financích a investicích je potřeba si povídat a my chceme být tím partnerem, se kterým diskusi vedete, ať už jste mladý, či zkušený, bohatý, či na začátku své profesní dráhy. Důležité je chtít se potkat a diskutovat.

V rámci své pozice budete zodpovídat i za celkovou brand experience. Na co se chcete v tomto ohledu soustředit?

Na detaily, v nich je totiž schovaný úspěch. Přinášet neočekávané, inspirovat, posouvat, a to nejen sami sebe, ale i ostatní. Ať už se bavíme o prvním setkání, materiálech, akcích, komunikaci, být stále lepší je nekončící cesta.

Umění obohacuje společnost, a to je hlavním důvodem, proč dlouhodobě podporujeme současné české umění a umělce, kteří jsou mnohdy známější ve světě než u nás.

Josef Matějovič

Jak jste již zmínil, součástí aktivit J&T Banky je i propojení s uměním. Co vám toto propojení přináší? A na jaké aktivity se budete zaměřovat? 

Noblesse Oblige, jinak řečeno bohatství zavazuje. Umění obohacuje společnost, a to je hlavním důvodem, proč dlouhodobě podporujeme současné české umění a umělce, kteří jsou mnohdy známější ve světě než u nás. Vedle vlastní sbírky a spolupráce s vysokými školami a ateliéry bych rád zmínil také naši galerii, tedy galerii Magnus Art, ve které představujeme příběhy soukromých sběratelů s cílem inspirovat k životu s uměním. Galerie je otevřená zdarma a aktuálně představuje sbírku Josefa Maixnera s názvem Jezdec. V září nás pak čeká již zmíněný Art Index Pop-up, který se těší velké oblibě ze strany veřejnosti, tak doufám, že i letos návštěvníci zavítají na tuto přehlídku toho nejlepšího, co aktuálně vzniká v ateliérech současných umělců.

Velmi ceněný z pohledu content marketingu je Magnus Magazín. Co přesně magazín přináší značce? Jakým způsobem s ním chcete pracovat v marketingu?

Magnus Magazín nepotřebuje marketing. Bez nadsázky se nebojím říct, že je to nejlepší firemní časopis u nás. Je o lidech, jejich příbězích, vizích, událostech a hodnotách, které je dobré znát. Není to tedy především o tom, co přináší Magnus značce, ale o tom, co přinášíme my lidem a společnosti jako takové. 

Josef Matějovič, šéf marketingové komunikace J&T Banky

Ve své pozici působí od letošního roku. Zodpovídá za veškerou komunikaci banky včetně té klientské a také zastřeší celkovou brand experience. Do J&T přišel ze skupiny Srovnejto, kde z pozice ředitele marketingu řídil brandovou a produktovou strategii finančních srovnávačů v Česku a na Slovensku. Vedle ATL kampaní a digitálního marketingu zde řídil také PR aktivity. Předtím strávil sedm let v centrále Škoda Auto, kde vedl celosvětové brandové kampaně. Jednou z jeho nejvýznamnějších aktivit pro českou automobilku je mezinárodní projekt We Love Cycling, který je lokalizován již v 17 zemích světa.