Na generálního ředitele ČT kandidují Dvořák, Konrád, Souček či Štern

středa, 19. dubna 2023, 13:15 TV MediaGuru

Rada České televize zveřejnila seznam kandidátů, kteří se letos ucházejí o post generálního ředitele/ky České televize.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Celkem třináct kandidátů se přihlásilo do výběrového řízení na generálního ředitele/ky České televize, pět z nich ale bylo kvůli nedodržení formálních náležitostí vyřazeno. Ke kandidátům, kteří se o post ve vedení ČT ucházejí, tak patří stávající generální ředitel ČT Petr Dvořák, šéf brněnského studia ČT Jan Souček, bývalý zpravodaj ČT z Bruselu Jiří F. Potužník nebo bývalý generální ředitel TV Prima Martin Konrád. Jména kandidátů ve středu zveřejnila Rada ČT

Kandidáti na ředitele ČT pro období 2023-2029

 • Ondřej Cón
 • Petr Dvořák
 • Pavel Hřídel
 • Martin Konrád
 • Jiří F. Potužník
 • Jan Souček
 • Jan Štern
 • Ondřej Vrbík

Zdroj: Rada ČT

Kandidáti, kteří kritéria nesplnili, jsou: Alena Dlabačová, Antonín Dopita, Jana Hochmannová, Jiří Roupa a Pavel Zítko.

Podle už dříve schváleného harmonogramu dojde v květnu ke zúžení počtu kandidátů na pět a 7. června by měla proběhnout volba nového ředitele. Svého mandátu se zvolený ředitel ujme v září 2023, funkční období je šestileté.

Podle Zákona o České televizi volí generálního ředitele Rada ČT počtem alespoň deseti hlasů z celkových patnácti. Ve sněmovně se ale v současnosti projednává novela Zákona o ČT a novela Zákona o Českém rozhlasu, která navrhuje, aby pro zvolení generálního ředitele stačila prostá kvalifikovaná většina, tedy nadpoloviční většina hlasů všech členů Rady ČT nebo Rady ČRo. Součástí novely Zákona o České televizi je také návrh na rozšíření Rady ČT z 15 na 18 členů. Pokud by byla novela přijatá před volbou nového generálního ředitele, promítl by se i tento fakt do volby nového ředitele.

Vizitky kandidátů na generálního ředitele ČT

 • Petr Dvořák (58) - Současný generální ředitel ČT, veřejnoprávní televizi vede od roku 2011, v roce 2017 ho Rada ČT potvrdila na další šestileté funkční období. Předtím byl mezi roky 2003 až 2010 generálním ředitelem české komerční TV Nova. Česká televize za jeho působení například spustila dětský kanál Déčko (kombinovaný s umělecky zaměřeným ČT art), bylo také otevřeno nové studio v Brně, během koronavirové pandemie také provozovala kanál ČT3, ten ale kvůli nedostatku prostředků skončil loni v prosinci. Televize v poslední době upozorňuje na nedostatečnou výši televizního poplatku, který je stejný už od roku 2008. Jihočeský rodák vystudoval ČVUT, před listopadem 1989 byl kandidátem KSČ. Spoluzaložil úspěšnou PR agenturu B.I.G. a od roku 1993 spolupracoval s finanční skupinou PPF. Do médií přišel se vstupem PPF do Novy v roce 2002, nejprve byl jednatelem firmy, do křesla generálního ředitele usedl v květnu 2003 po odvolání Vladimíra Železného a zůstal v něm i poté, co Novu koncem roku 2004 koupila americká mediální společnost CME. Generálním ředitelem České televize je už 12 let, což je nejdéle v polistopadové historii Kavčích hor.
 • Pavel Hřídel (53) - Manažer, od letošního ledna působí ve společnosti Batist Medical, která vyrábí roušky, nanoroušky a další zdravotnický materiál. Vystudoval Vysokou vojenskou leteckou školu v Košicích (1992), do roku 1994 působil jako vojenský pilot. Od poloviny 90. let působí ve firemním sektoru, postupně prošel několika společnostmi, které působí zejména v oblasti výroby filtračních materiálů, pracoval i v USA nebo Německu. V letech 2019 až 2022 vedl Teplárnu Strakonice, kam přišel jako krizový manažer. Má také vlastní konzultační firmu.
 • Martin Konrád (52) - Někdejší ředitel televize Prima, od loňského srpna řídí mediální agenturu MMB Media Agency Czech. Primu vedl jako generální ředitel přibližně rok, od února 2013 do března 2014. Předtím působil ve stejném médiu čtyři roky jako obchodní ředitel. Po odchodu z čela Primy, kam se v březnu 2014 vrátil bývalý šéf stanice Marek Singer, se Konrád začal věnovat působení ve vlastní firmě Rentalis, která se mimo jiné zabývá pořádáním kurzů pro vrcholové manažery. V létě 2021 krátce řídil mediální společnost Médea, než čínští investoři prodali svůj podíl zpět Jaromíru Soukupovi. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou (1994), později získal titul MBA na University of New York in Prague. Za začátku kariéry krátce působil ve společnosti Ticket restaurant, od roku 1996 se věnoval médiím. Byl ředitelem deníku Metro (1996 až 1998) a obchodním ředitelem skupiny Regie Radio Music (1998 až 2008). Na konci roku 2012 zakládal obchodní zastoupení Media Club. Působil také v Asociaci krajských televizí, ve výběrovém řízení na šéfa ČT v roce 2017 postoupil mezi finalisty.
 • Jiří František Potužník (53) - Šéf českých účastí na světových výstavách, někdejší zahraniční zpravodaj ČT. V letech 2002 až 2007 působil v bruselské pobočce České televize, později byl od listopadu 2008 do května 2009 mluvčím premiéra Mirka Topolánka pro předsednictví České republiky v Evropské unii. Od roku 2009 se věnuje české účasti na světových výstavách, byl mluvčím české účasti na Expo 2010 v Šanghaji a o pět let později generálním komisaře českého pavilonu v Miláně, vedl i českou expozici na Expu, které se předloni konalo v Dubaji. Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK, do České televize nastoupil v roce 1993, začínal v zahraniční redakci. V letech 2016 až 2017 také vedl zahraniční redakci Českého rozhlasu. O funkci generálního ředitele ČT se ucházel už v letech 2009, 2011 a 2017, před šesti lety se dostal mezi pětici finalistů.
 • Jan Souček (48) - Od roku 2014 ředitel brněnského studia České televize. Vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity (1997), poté dva roky působil i jako advokátní koncipient, většinu kariéry ale spojil s médii. V roce 1994 začínal v TV Nova, poté mezi roky 1994 a 1997 pracoval jako redaktor a moderátor brněnského Rádia Krokodýl. Má zkušenosti i z Českého rozhlasu, a to jako vedoucí brněnské redakce zpravodajství a publicistiky (1999 až 2002) a editor zpravodajství (2012 až 2014). V letech 2002 až 2007 pracoval v PR agenturách New Deal Communications (patřila později odsouzenému Marku Dalíkovi) a Transparent Communications. V České televizi začínal jako moderátor Dobrého rána v Brna (2005 až 2014), mezi roky 2007 a 2012 byl také šéfdramaturgem brněnského Centra zábavné tvorby.
 • Jan Štern (69) - Kreativní producent v ČT, dramaturg a režisér. Vystudoval ekonomii, v 80. letech vydával samizdatový časopis Prostor, po listopadu 1989 byl poslancem České národní rady za ODA. V roce 1992 byl šéfredaktorem deníku Prostor, o rok později se stal intendantem zpravodajství na ČT2, v dalších letech vedl mimo jiné publicistický pořad Nadoraz. Z ČT musel odejít koncem roku 1998, později pracoval v TV Prima jako šéf programu, do ČT se vrátil v lednu 2001. Z jeho dílny pocházely pořady Taxi, prosím!, Ze života zvířat, Největší Čech, Uvolněte se, prosím a Všechnopárty nebo seriály Čtvrtá hvězda a Bohéma. Jako režisér se podílel třeba na dokumentárním cyklu Ztracená duše národa. O ředitelskou funkci se neúspěšně ucházel v letech 1998, 2001 nebo 2003, kdy se dostal mezi finalisty. V roce 2019 kandidoval na děkana FAMU.
 • Ondřej Vrbík (43) - Povoláním architekt. Vystudoval ČVUT v Praze, kariéru začínal v zahraničí nejprve jako praktikant. Od roku 2011 pracoval ve studiu svého otce s názvem Ateliér Vrbík, poté se přesunul do Německa, kde pracoval ve třech studiích: de la Ossa Architekten (Mnichov) + BRT Architekten (Hamburk) + Hartfil Steinbrinck (Hamburk) Architekten a od roku 2015 se znovu vrátil do studia svého otce. Od roku 2018 pracuje jako OSVČ ve svém vlastním architektonickém studiu 247design.cz.
 • Ondřej Cón - zatím nejsou známé podrobnosti o jeho kariéře, zveřejníme je, jakmile je Rada ČT uvolní.

Zdroj: ČTK

-mav-