Za pět let narostly hromadné e-maily o třetinu

čtvrtek, 27. dubna 2023, 06:40 Aktuality, Marketing MediaGuru

Hromadné e-maily jsou na vzestupu. Podle Seznamu se jejich počet zvýšil za posledních pět let o 32 %.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Zatímco v minulých dekádách sloužil e-mail spíše k běžné one-to-one komunikaci, dnes se z něj stává účinný marketingový nástroj. Potvrzují to nejnovější data společností Ecomail a Seznam.cz. Jen podle Seznamu došlo za posledních pět let k nárůstu hromadných e-mailů o 32 %.

Ačkoliv klasická korespondence v rámci běžné e-mailové komunikace stále klesá, marketingovým sdělením se daří o poznání lépe. Viditelné je to pak zejména v delším časovém horizontu. Zatímco v roce 2017 dorazilo do složky Hromadné 9,6 miliardy e-mailů, v minulém roce už to bylo 12,6 miliard.

„Firmy využívají marketingové e-maily jako efektivní a levný způsob k oslovení zákazníků s personalizovanými nabídkami a slevami šitými na míru. E-mailingové kampaně jsou v porovnání s ostatními nástroji navíc finančně méně náročné a přitom dosahují dobrých výsledků i vysoké návratnosti,“ potvrzuje Jakub Stupka, COO a spoluzakladatel společnosti Ecomail.cz, specializující se na efektivní a automatizovaný e-mail marketing.

Podle Seznamu dlouhodobě klesá také počet zahozených (nebezpečných) zpráv, což může poukazovat i na zvyšující se bezpečnost v oblasti rozesílek a e-mailingu obecně. Díky přesnější detekci spamu klesl počet kliknutí na „Označit jako spam“ za poslední rok o 3 %. V porovnání s rokem 2017, kdy se za spam označovalo až 36,1 milionů e-mailů, bylo v roce 2022 označeno jako spam 15,1 milionů, což představuje pokles o 56 %.

„Za nás je potěšující i ukazatel uživatelské spokojenosti s klasifikací pošty. Mám konkrétně na mysli podíl zpráv doručených do Inboxu, které uživatelé označí jako spam. Ten se nám daří díky soustavnému rozvoji antispamu neustále snižovat,“ dodává Štěpánka Lebedová, produktová manažerka služby Email.cz od Seznamu.

Vůbec nejúspěšnější v počtu rozesílek pak již tradičně bývá období Black Friday. „V roce 2022 se jen přes Ecomail poslalo 15,2 milionů e-mailů, což je o 45 % více než v loňském roce,“ říká Jakub Stupka, který dodává, že je to dáno i tím, že zatímco cena reklamy na Facebooku nebo PPC reklamy ke konci roku výrazně stoupá, cena e-mailingu se nemění. 

-stk-