ADC: Cenu Like generace Z si odnáší „Péťa“ od ČD

čtvrtek, 18. května 2023, 18:20 Aktuality, Reklama MediaGuru

Studenti z Katedry multimédií na VŠE udělili vlastní cenu v soutěži ADC Czech Creative Awards. Získaly jí České dráhy se svým spotem „Péťa“.

Z reklamního spotu „Péťa“ od Českých drah, zdroj: ČS

Z reklamního spotu „Péťa“ od Českých drah, zdroj: ČS

Studenti z Katedry multimédií na VŠE letos opět rozhodovali v soutěži ADC Czech Creative Awards 2023. Cenu Like generace Z udělili reklamnímu spotu „Péťa“ pro České dráhy. Studenti se shodli na tom, že spot vyvolává příjemné emoce, komunikace je podle nich vtipná, hezká a pochopitelná. Téma LGBT je tam zasazené přirozeně a ne negativně, jak bývá zvykem.

Studentskou porotu tvořilo 13 studentů z Katedry multimédií na VŠE. V rámci předmětu Řízení multimediálních projektů a Multimediální komunikace, kde pracují týmově v mini agenturách, absolvovali celý hodnotící proces obdobně jako porota v ADC Czech Creative Awards. Nejprve prošli všechny přihlášené práce, poté obodovali každou zvlášť a společně sestavili longlist. Následovala dvouhodinová diskuze, kde hodnotili celkový přínos, hlavní myšlenku, originalitu i zpracování vybraných výstupů. Následoval shortlist o šesti pracích a o každé z nich se zvlášť hlasovalo. 

Shortlist Lajk generace Z

●      První volba esportovců a jejich maminek

●      Mluvit spolu nás dělá #silnější

●      Už nikdy fronty na banány

●      Azyl menu

●      Péťa

●      Hanger for free choice

„Péťu“ si studenti zvolili především pro touhu ocenit pozitivní kampaň, která je veselá a výborně popularizuje České Dráhy. Líbilo se jim, že ve spotu viděli klasickou ukázku české rodinné dovolené, kterou si někteří sami s rodiči zažili, a jasně si reklamu propojili s klientem. LGBT téma bylo v reklamním spotu pojato nenásilně a s citem. Herecký výkon Ivana Trojana byl třešničkou na dortu.

„Nejtěžší na práci této poroty bylo to, že se udílela finální cena jenom jedna. Je to podobné jako u Grand Prix, která se hodnotí napříč všemi kategoriemi. Je pak těžké porovnávat tištěnou reklamu s eventem a ten třeba s TV spotem. Cena je ale hlavně výsledkem velmi inteligentní diskuze, která byla zajímavou sondou do toho, jak mladá generace práce v soutěži vnímá. Překvapila mě absence cynismu a zodpovědný přístup. V úplném finále byly tři soutěžní práce na téma gaming, potraty a cestování s LGBT, a ty u generace Z vlastně vyhrály všechny. Cena byla ale jen jedna, a tak jsem mladé porotce vyzval, aby volili ve finále hlavně svým citem a srdcem. Zvítězil vtipně pojatý lidský příběh,” dodává Richard Stiebitz, kreativní ředitel agentury GEN a lektor VŠE, který je současně členem ADC.

Kreativní ceny ADC: Grand Prix pro Českou spořitelnu a Post Bellum

středa 10. května 2023

-stk-