Kabinet Ivana Bartoše láká kampaní ženy do IT

středa, 10. května 2023, 16:25 Aktuality, Reklama MediaGuru

Kabinet vicepremiéra pro digitalizaci spustil kampaň lákající ženy do oboru IT.

Z kampaně platformy Digitální Česko, zdroj: Kabinet vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše

Z kampaně platformy Digitální Česko, zdroj: Kabinet vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše

Kabinet vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše při Úřadu vlády odstartoval začátkem května ve spolupráci s Ogilvy kampaň na sociálních sítích, která chce bourat stereotypy a ukázat ženám příležitosti vzdělávání a kariéry v IT. 

Kampaň poběží na Instagramu, Facebooku a TikToku do poloviny června ve třech vlnách a směřuje zájemkyně na webovou platformu Digitální Česko do sekce Vzdělávání. Ta funguje jako nový rozcestník, který představuje na jednom místě možnosti vzdělávání v oblasti digitálních dovedností. V České republice chybí obsadit na 30 tisíc pracovních pozic v IT.

„Stále se v České republice můžeme v oblasti digitálního vzdělávání v lecčem zlepšit. Je potřeba o dostupných možnostech mluvit, bourat stereotypy a ukazovat ženám co nejjednodušší cestu k novým znalostem. Organizace, které je zprostředkovávají, zde existují už řadu let. Najít si k nim cestu může být ale náročné. Náš webový rozcestník Digitální Česko je proto sdružuje a zájemkyním poskytuje všechny potřebné informace na jednom místě. Je tak prvním krokem na cestě za vzděláním nebo novou kariérou,“ vysvětluje Anna Urbanová, vedoucí komunikace a PR a tisková mluvčí Kabinetu vicepremiéra pro digitalizaci.

Kampaň má tři cíle. Za prvé inspirovat ženy, aby zvážily kariéru v rychle se rozvíjejícím IT odvětví. Za druhé motivovat ženy a pomáhat jim překonávat bariéry a obavy spojené s rekvalifikací pro práci v IT. Třetím cílem je přivést ženy na webovou stránku Digitální Česko, kde si mohou vybrat z nabídky rekvalifikačních kurzů. Kampaň podpořilo také Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska v České republice.

„Kreativní myšlenka kampaně stojí na porovnávání kontrastů mezi zažitými představami a realitou. Stavíme vedle sebe falešné stereotypy a bariéry, které bývají často spojené s prací v IT, a skutečnost, která je zpravidla o poznání příjemnější,“ vysvětluje Jan Fryč, Creative Lead Ogilvy, a doplňuje: „Kampaní oslovujeme různé skupiny žen ve věku 25–45 let. Od maminek na mateřské po ženy, které současná práce nenaplňuje. Těmto skupinám jsou jednotlivé benefity a bariéry ušité na míru.“

Mediálně využívá kampaň přístup digitálního funnelu, kdy na začátku zákaznické cesty oslovuje vizuály co nejširší relevantní publikum s cílem rychle zaujmout a doručit základní myšlenku kampaně, tedy boření mýtů, které panují kolem práce v IT, a vedle toho prezentaci benefitů. V dalším kroku nabízí podrobnější informace o práci v IT formou videí a nativní „microsite“ v prostředí Meta platforem (Instant Experience, dříve také Canvas). Na závěr vede uživatele přímo na zmíněný web. 

Součástí kampaně je také obsahová spolupráce s časopisem a webem Heroine a Heroine.cz a tematická komunikace s médii, která se ve spolupráci s Czechitas zaměřují na osvětu a příklady z praxe – jak z prostředí IT týmů, tak úspěšných absolventek a jejich rodinných příslušníků.

„V pondělí 9. května Evropská komise oficiálně zahájí Evropský rok dovedností, jehož cílem je vzbudit zájem o celoživotní učení, umožnit lidem a firmám podílet se na digitální transformaci, podpořit inovace a konkurenceschopnost. Náš vzdělávací rozcestník na webu Digitální Česko a právě spuštěná kampaň patří mezi aktivity, kterými chceme motivovat co nejvíce lidí napříč společností k získávání nových dovedností,“ dodává Anna Urbanová. 

-stk-