Dokumentárních TV přibývá, placené osloví stovky tisíc diváků

pondělí, 12. června 2023, 07:15 TV MediaGuru

Z celkového času, který Češi ve věku 15–69 let tráví sledováním televize, připadají na dokumentární pořady 4 %.

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Dokumentární televizní stanice se od počátků primárně zaměřovaly na historii, politiku, přírodu a společnost, k současným tématům ale patří také sport, cestování, zdraví, ekonomika či sociální média. „Dokumentární stanice jsou většinou zaměřené na konkrétní téma, kterým cílí na specifickou skupinu lidí s konkrétními zájmy. Zatímco například Nat Geo Wild oslovuje svým obsahem milovníky přírody a divočiny, diváci se zájmem o historii zapínají CS History či Viasat History,“ říká Tatiana Bizovová, Channel Account Manager ve společnosti Atmedia.

Čeští televizní diváci mají na výběr z přibližně dvaceti dokumentárních kanálů, přičemž většinu z nich najdou v nabídce operátorů placené televize. Jde například o televizní stanice Animal Planet, Discovery Channel, History Channel, National Geographic nebo Viasat Nature.

Do oficiálního elektronického měření televizní sledovanosti jsou zapojeny jen některé z dokumentárních stanic. „Trh dokumentárních televizních stanic se v posledních deseti letech postupně zaplňoval jako v případě jiných segmentů televizního trhu. Milníkem byl rok 2013, kdy na trh vstoupily volně šířené kanály Prima Zoom a CS Mystery, dříve KinoSvět. Do té doby na trhu působily jen placené televizní stanice National Geographic a Spektrum. V roce 2018 pak doplnil placené dokumentární stanice kanál CS History, dříve War Svět válek, a v roce 2020 vstoupil do oficiálního elektronického měření televizní sledovanosti kanál Discovery Channel,“ přibližuje Tatiana Bizovová.

V současnosti tak na českém trhu působí šest měřených dokumentárních stanic. Prima Zoom patří do portfolia televizní skupiny Prima, CS History a CS Mystery do portfolia slovenské televizní skupiny Joj. Ostatní dokumentární stanice jsou lokalizované kanály nadnárodních mediálních společností – Discovery Channel patří do portfolia Warner Bros. Discovery, National Geographic spadá pod Walt Disney Company a Spektrum patří do portfolia společnosti AMC Networks. Kromě Prima Zoom prodává reklamní prostor na všech těchto dokumentárních televizních stanicích společnost Atmedia.

Dokumentární stanice jako niche kanály

„Rostoucí počet dokumentárních stanic ukazuje, že je o ně stejně jako obecně o dokumentární pořady mezi diváky zájem,“ tvrdí Pavel Müller, Head of Research & Marketing ve společnosti Atmedia. Z celkového času, který tráví čeští diváci ve věku 15–69 let sledováním televize, připadá na dokumentární pořady 4 %. Podobně jako sportovní pořady jsou také dokumentární pořady více vyhledávané muži než ženami. Zatímco muži ve věku 15–69 let věnují dokumentárním pořadům 5 % času stráveného před televizními obrazovkami, u žen jsou to 3 % (zdroj: ATO-Nielsen) „Co se týče sledovanosti jednotlivých dokumentárních stanic, ta se liší například v závislosti na tom, zda daná stanice vysílá v pozemním multiplexu, nebo ji diváci najdou pouze u operátorů placené televize,“ vysvětluje Pavel Müller. Například volně šířená televizní stanice Prima Zoom osloví měsíčně v průměru 2,7 milionu diváků a CS Mystery přes 600 tisíc diváků ve věku 15–69 let. Zásah placených dokumentárních stanic se pak pohybuje ve stovkách tisíc diváků, například National Geographic osloví měsíčně v průměru přes 400 tisíc diváků ve věku 15–69 let (zdroj: ATO-Nielsen).

Podle Pavla Müllera patří placené dokumentární stanice k tzv. niche kanálům, které oslovují specifickou cílovou skupinu diváků. U většiny dokumentárních stanic tvoří muži ve věku 25–54 let zhruba jednu třetinu všech diváků ve věku 15–69 let, ovšem u některých kanálů je tento podíl mnohem vyšší. Příkladem může být Discovery Channel, který ze 70 % sledují právě muži ve věku 25–54 let. Další zhruba jednu třetinu diváků dokumentárních televizních stanic pak tvoří muži ve věku 55–69 let.

Táhnou pořady o Druhé světové válce

Ačkoliv se programové schéma jednotlivých dokumentárních televizních stanic liší, z výsledků televizní sledovanosti lze vypozorovat, že některá témata jsou mezi televizními diváky oblíbená napříč dokumentárními kanály. „Diváci dokumentárních stanic často vyhledávají pořady o 2. světové válce. Ať už se tyto pořady věnují konkrétním bitvám, historickým osobnostem nebo jiným tématům, patří k nejsledovanějším vůbec,“ uvádí Pavel Müller. Například série pořadu Nacistické megastavby na National Geographic oslovila v loňském roce téměř 300 tisíc diváků ve věku 15–69 let. Také na CS History patří k nejsledovanějším sériím pořady, které se věnují tématu 2. světové války. Aspoň jednu epizodu pořadu Jak nacisté prohráli válku nebo 1945: Rok, který změnil svět si loni zapnulo téměř 100 tisíc diváků ve věku 15–69 let.

Vedle pořadů o 2. světové válce jsou dalšími vyhledávanými pořady různé dokumentární reality show. Například série pořadu Život v sevření mrazu, který vysílá televizní stanice Spektrum a ve kterém se lidé snaží přežít v odlehlých částech Aljašky nebo Kanady, oslovila loni přes 200 tisíc diváků ve věku 15–69 let. Podobných výsledků dosáhly pořady Rození obchodníci a Lovci odpadu na Discovery Channel. Diváky dokumentárních stanic také lákají různé pořady o katastrofách. K nejsledovanějším pořadům na National Geographic tak patří pořad Vyšetřování leteckých neštěstí, který za celý loňský rok oslovil přes 400 tisíc diváků ve věku 15–69 let.

-mav-