Pražská energetika vytvořila se zákazníky NFT obraz

neděle, 4. června 2023, 07:50 Aktuality, Reklama MediaGuru

Pražská energetika společně se svými zákazníky vytvořila obraz NFT znázorňující zdravou českou přírodu.

PREkrajina, zdroj: Pražská energetika

PREkrajina, zdroj: Pražská energetika

Pražská energetika (PRE) se spojila s vybranými zákazníky a společně vytvořili NFT umělecké dílo znázorňující obraz zdravé české přírody. Projekt s názvem PREkrajina je nyní vystaven pro veřejnost ve formě NFT tokenu.

„Tento projekt je skvělým příkladem, jak zákazníci mohou hrát klíčovou roli v digitálním umění a současně pomáhat s obnovou přírody. Je to i důvod, proč si velmi vážíme jejich přispění a tuto vzájemnou spolupráci budeme nadále rozvíjet,” vysvětluje Viktor Procházka, marketingový manažer společnosti Pražská energetika. Výsledný obraz je tvořen drobnými přírodními prvky, které zároveň tvoří jeden společný motiv pohledu do přírody.

Celý projekt odstartoval na konci minulého roku, kdy společnost Pražská energetika dala svým zákazníkům k Vánocům možnost oživit přírodu ve virtuálním prostředí. Odběratelům produktu PRE proud eko, který nabízí elektřinu z českých obnovitelných zdrojů, poskytla možnost zapojit se do simulace postupné obnovy krajiny. Jako poděkování jim nabídla možnost zapojit se do projektu PREkrajina.

Za účelem projektu vznikla speciální webová stránka www.prekrajina.cz, která měla podobu virtuální přírodní scenérie. Při každé návštěvě webu a každém novém načtení stránky uživatelé společně obnovovali přírodu. Počítačový algoritmus vždy při návštěvě náhodně vybral jeden z 30 typických prvků české krajiny, který byl ručně vytvořen českou ilustrátorkou – od různých druhů stromů a rostlin, přes srny, lišky, ptáky či hmyz až po obláčky – a „zasadil“ je do virtuální krajiny. Společnou snahou postupně vznikal obraz zdravé a rozmanité přírody.

Výsledný obraz se skládá z téměř 18 tisíc přírodních prvků a představuje formu generativního umění s ekologickým přesahem. Z dálky působí jako typická česká krajina. Při bližším pohledu obsahuje množství drobných obrázků, z nichž je dílo složené. Jednotlivé elementy jsou připravené zjednodušenou malbou štětcem. 

„Pozitivní změna krajiny, kterou zákazník odběrem eko elektřiny způsobí, je neviditelná. Ale každý malý refresh, každé eko-rozhodnutí, někde tam venku způsobuje malou obnovu krajiny. Pokud nás bude dost a budeme-li to dělat znovu a znovu, možná se nám krajina opravdu začne měnit před očima. Hodnota tohoto NFT není ani tak v tom, zda a za kolik se vydraží. Jeho skutečná hodnota se ukrývá v komunitním úsilí o ekologičtější způsob života, který přispívá reálné obnově české krajiny pro další generace," vysvětluje Dan Seman, Digital Creative Director reklamní agentury WMC/Grey, která celý projekt po kreativní a technické stránce zajišťovala.

„Jako symbol odhodlání našich zákazníků jsme finální obrázek vystavili na blockchainu. Pro nás i naše zákazníky je klíčová naše příroda, a proto chceme na její krásu poukázat i tímto moderním a inovativním způsobem,“ dodává Viktor Procházka. 

Výsledný NFT obraz je k vidění na webu www.prekrajina.cz. Pro projekt byl také vytvořen profil na burze OpenSea, kde je dílo vystaveno. Kromě toho bude možné si jej prohlédnout i v reálném světě, a to ve dnech 3. a 4. června 2023na konferenci UTXO.23. K vidění bude však během června a července také na vybraných holografických citylightech v Praze.

-stk-