Půr a Piskáček spouštějí nový mediální projekt DataRun

pátek, 9. června 2023, 10:40 Internet & Mobil MediaGuru

DataRun zastřeší řadu produktů v podobě newsletterů a videí či podcastů. Staví na spolupráci s experty, ne s novináři.

Vladimír Piskáček a Michal Půr na prezentaci projektu DataRun, zdroj: MediaGuru.cz

Vladimír Piskáček a Michal Půr na prezentaci projektu DataRun, zdroj: MediaGuru.cz

Vladimír Piskáček a Michal Půr spouštějí nový mediální projekt s názvem DataRun. Platforma má stát na původním obsahu, který budou tvořit experti z různých oblastí. Důležitou složkou jsou data, „Chceme vybudovat platformu, která naši zemi změří,“ uvedl Michal Půr s tím, že s daty se v českém státě velmi špatně pracuje.

DataRun se zaměří konkrétně na čtyři klíčové oblasti:

  • Ekonomika, kde je garantem Petr Bartoň, ekonomický expert DataRun. „Chceme přinést do politiky více čísel a komentovat je,“ nastínil záměr.
  • Energetika a klima, kde je garantem Miroslav Hašek (na twitteru známý jako Karl von Bahnhof). „Naším cílem je postavit se do čela toho, jak by energetika měla do budoucna fungovat,“ popsal.
  • Vzdělání a technologie, kde je garantem Ondřej Kania, CEO JK Education.
  • Civilizace, kde jsou garanty Miroslav Bárta (ředitel výzkumu DataRun) a Martin Kovář (hlavní analytik DataRun). „Dlouhé časové řady dokáží identifikovat pojítka a pravděpodobné trajektorie vývoje civilizací,“ popsal Bárta.

Obsah bude distribuovat hlavně přes newslettery, videa (podcasty). „Vidíme velký potenciál v newsletterech, umožňují kontrolovat distribuci a mít přístup k datům,“ zdůvodnili.

DataRun startuje s nabídkou zhruba desítky newsletterů, videí a podcastů, ale předpokládá, že tento počet se bude dál zvyšovat a za rok může být i trojnásobný. V současnosti se pod značku DataRun začlení např. Welcome to the Future, Všechno má cenu, Snídaně, Slovensko, Peníze nebo život nebo Civilizační fórum.

Ekonomicky chce do budoucna stavět na předplatném, teď se soustředí na vybudování mediálního zásahu, proto nejprve nabídne produkty k odběru a výhledově k předplacení. Odhaduje, že může získat z celkového zásahu cca 7 % předplatitelů. Peníze mají rovněž přinést klientská partnerství pro newslletery či podcasty a rovněž produkční aktivity pro klienty (např. podcast pro SK Slavia Praha).

„Je to mediální projekt, ale nepracují v něm žádní novináři,“ dodal Půr. Realitu mají podle Půra popisovat experti, ne novináři. Většina z klíčových garantů (Miroslav Bárta, Martin Kovář, Petr Bartoň) jsou zaměstnanci DataRun.

Michal Půr na konci května skončil jako šéfredaktor Info.cz. Vladimír Piskáček je bývalý ředitel redakcí a člen představenstva Economie.

-mav-