PPF vstupuje do Viaplay, vzoru služby Voyo

neděle, 30. července 2023, 08:35 TV MediaGuru

Majitel TV Nova a služby Voyo, skupina PPF, využila situace ve skandinávské mediální skupině Viaplay a získala v ní podíl 6,3 %.

Zdroj: Viaplay

Zdroj: Viaplay

Investiční skupina PPF, majitel tuzemské TV Nova, koupila podle oznámení na stockholmské burze 6,3% podíl ve skandinávské mediální společnosti Viaplay. Stalo se tak týden poté, co ve skandinávské skupině získala 12% podíl i skupina Canal+. PPF se tímto krokem zařadila mezi největší akcionáře Viaplay

Provozovatel streamovací služby Viaplay, která v posledních letech expandovala na řadu evropských trhů, a stala se klíčovou streamovací platformou ve skandinávském regionu, oznámil na konci července nové strategické kroky. Firma se chce soustředit zejména na severoevropské trhy, Nizozemí a vybrané aktivity Viaplay, a proto je ochotna opustit partnerství nebo přítomnost na zahraničních trzích. Oznámila také propuštění 25 % personálu, programovou redukci a nevyloučila možnosti sublicencování. 

Ve druhém letošním čtvrtletí vykázala skupina ztrátu ve výši 5,8 mld.  SEK (cca 560 mil. USD) a vytvořila výnosy ve výši 4,6 mld. SEK (450 mil. USD, +16 %). Počet předplatitelů služby Viaplay na severských trzích meziročně mírně vzrostl, ale mezičtvrtletně se snížil kvůli postupnému ukončování kampaní, které nevedou k tržbám a ziskům. Celkový počet předplatitelů Viaplay (včetně zahraničních trhů) ke konci druhého čtvrtletí tvořil 6,6 milionů (oproti 1. čtvrtletí pokles o 15 %).   

Pro PPF se vstup do Viaplay stává další mezinárodní účastí v mediální skupině mimo lokalitu střední a východní Evropy, kde už operuje její skupina CME. V letošním roce vstoupila do německé ProSiebenSat.1, kde aktuálně drží 15% podíl. Domovská TV Nova provozuje streamovací službu Voyo a Viaplay označovala za modelový vzor toho, jak lze v lokálním teritoriu expandovat a čelit nadnárodním streamovacím službám.

Viaplay neprovozuje jen streamovací službu stejného jména, ale spadají pod ní i televizní stanice TV3 ve Švédsku, Norsku a Dánsku a také studia Viaplay.

Podle serveru  E15 není vyloučeno, že také ve Viaplay bude svůj podíl postupně navyšovat. „Když kupujete podíl ve veřejně obchodované firmě, máte poněkud omezené znalosti, jelikož čerpáte z veřejných informací. Proto je naší strategií vytvořit dostatečně velkou pozici, abychom dostali místo v orgánech firmy. Což se nám podaří v ProSieben, kde management navrhl naši kandidátku do dozorčí rady," řekl v červnu ředitele skupiny PPF Jiří Šmejc.

-mav-