Kempování vyznávají hlavně mladí, nejběžnější je stan

sobota, 26. srpna 2023, 08:40 Výzkum MediaGuru

Alespoň někdy kempuje mírně nadpoloviční část tuzemské populace starší 15 let. Nejběžnější formou přenocování je stan, zjistil průzkum Ressolution Group a Nielsen.

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Kempingu se alespoň někdy věnuje mírně nadpoloviční část české internetové populace (51,5 %). O něco více vyznávají kempování muži (55 %) a především mladí lidé do 34 let (71 %). Dosažená úroveň vzdělání ani velikost místa bydliště, ze kterého respondenti pocházejí, nemá výraznější vliv. Ukazují to výsledky průzkumu, který pro MediaGru.cz zpracovaly agentury Ressolution Group a Nielsen na vzorku Českého národního panelu.

Z lidí, kteří jezdí kempovat, je nejoblíbenější variantou přenocování pod stanem (84 %) a potom v chatkách (66 %). Ke spánku pod širým nebem se hlásí 37 %, v karavanu a v obytném autě pak přenocuje zhruba desetina lidí, kteří kempují. 

Využíváte alespoň někdy k pobytu v přírodě některou z možností? (%)

Zdroj: Ressolution Group, Nielsen, hodnoty se zobrazí najetím na sloupec. Základ: Alespoň někdy jezdí kempovat, n = 542

Z těch respondentů, kteří jezdí pod stan, jich většina (86 %) vlastní svůj. Naopak chatky si většina pronajímá (86 %), stejně tak si většina půjčuje nebo pronajímá karavan (65 %) i obytné auto (83 %). Pro kempování volí lidé nejčastěji místa v České republice (94 %) zejména v létě (96 %). Nejoblíbenější jsou krátkodobé pobyty v počtu dvou až tří dnů (53 %).  Hlavním důvodem pro kempování je bližší vztah k přírodě (51 %), forma relaxace (54 %) i zábavná činnost (56 %).

Ti, co kempovat nejezdí, uvádějí jako nejčastější důvody, že mají rádi své pohodlí (49 %) a že nemají potřebné vybavení (36 %).

O výzkumu

  • Metodika: Výzkum byl realizován prostřednictvím internetového sběru (CAWI). Respondenti jsou součástí Českého národního panelu.
  • Cílová skupina: Internetová populace starší 15 let
  • Terénní sběr dat proběhl v době od 13. 7. do 19. 7. 2023
  • Analýza dat byla uskutečněna na vzorku 1048 respondentů
  • Realizátor: Ressolution Group, Nielsen

-mav-