Německá ARD vypne na satelitu Astra vysílání v SD

úterý, 15. srpna 2023, 10:50 TV, Aktuality MediaGuru

V roce 2025 dojde na satelitu Astra, pozice 19,2 stupně východně, k ukončení SD distribuce programů německé veřejnoprávní televize ARD. Čeští diváci už budou moci tyto programy přijímat z družice pouze ve formátu HD.

Od SD vysílání na satelitu se zatím Německo ještě nedokázala odstřihnout. Zdroj: Astra

Od SD vysílání na satelitu se zatím Německo ještě nedokázala odstřihnout. Zdroj: Astra

Začátkem roku 2025 přestane vysílat německá veřejnoprávní televize ARD své programy ve standardním rozlišení obrazu (SD). Satelitní diváci v celé Evropě tak už budou mít tyto programy k dispozici pouze ve vyšší kvalitě, formátu HD. To se bude týkat pochopitelně i těch českých. Vzhledem k tomu, že satelitní operátoři již byli v tomto směru v minulých letech aktivní, nelze předpokládat, že by tato změna způsobila někomu nějaký větší problém. SD přijímače mohou být aktivní ještě u některých starších, méně vytížených televizorů.

O vypnutí SD vysílání ARD informovala v pondělí 14. srpna německá média. Pouze v HD verzi už na satelitu Astra vysílání v případě tohoto veřejnoprávního média stanice Tagesschau 24, Phoenix nebo One, takže diváci jsou postupně motivování k migraci. V následujících letech tak může dojít k postupnému vypnutí všech klíčových německých programů v SD, což by zároveň diváky z Česka odstříhlo od možnosti bezplatného sledování tamních komerčních televizí, jako jsou například RTL, VOX, ProSieben apod. ZDF zatím záměr vypnout SD vysílání neoznámila.

-lukpol-