Prodeje prosecca na českém trhu dále rostou

pondělí, 14. srpna 2023, 07:00 Aktuality, Marketing, Retail MediaGuru

V loňském roce k nám bylo dovezeno téměř 10 milionů lahví prosecca, což je o 9,6 % více než v roce 2021.

Ilustrační fotografie, zdroj: Mionetto / Bohemia Sekt

Ilustrační fotografie, zdroj: Mionetto / Bohemia Sekt

Obliba prosecca u nás roste. Jeho prodeje na českém trhu rostou již sedm let za sebou. V loňském roce se k nám podle údajů italského sdružení výrobců prosecca dovezlo téměř 10 milionů lahví, což je o 9,6 % více než v roce 2021 a čtyřnásobek stavu z roku 2016. 

Mezi roky 2013 a 2022 vzrostly celosvětové prodeje (mimo Itálii) ze 155 milionů na 563 milionů lahví, což představuje nárůst 263 %. Vloni se mimochodem prodalo na světě prosecca prakticky stejně jako francouzského champagne a španělské cavy dohromady.

Prosecco se vyrábí ve variantách spumante, frizzante a okrajově jako nešumivé (tiché) tranquillo. Globální jedničkou je šumivé spumante, které tvoří téměř 90 % prodejů. Charakteristické je vyšším a déletrvajícím perlením, tlakem v láhvi nejméně 3 bary a korkovým uzávěrem ve tvaru hříbku. V této variantě se vyrábí prosecca nejvyšší kvality. Zbylých 10 % prodejů připadá na frizzante, jednodušší perlivé víno s tlakem v láhvi do 2,5 baru, mírnějším perlením a šroubovacím uzávěrem.

Loňským výsledkem se Česko umístilo na 12. příčce v žebříčku zemí dovážejících prosecco. Na rozdíl od globálního trendu u nás ale výrazně převažuje spotřeba perlivého frizzante nad šumivým spumante.

Pokračující zájem o prosecco zaznamenala i značka Mionetto Prosecco, jejíž prodeje vzrostly meziročně v letech 2021 a 2022 o 24 % na více než 1,5 milionu lahví. „K růstu celé kategorie prosecca přispěla dlouho očekávaná růžová varianta, která si okamžitě získala pozornost spotřebitelů. Poslední roky dál narůstá trend nákupu lahví domů, v poslední době také v menších 200 mililitrových baleních," vysvětlil manažer značky Mionetto Prosecco pro Českou republiku Marek Žižkovský.

I letošní rok se vyvíjí slibně. Od ledna se do ČR dovezlo více než 4,5 milionu lahví prosecco, proti stejnému období loňského roku o 45 % více, a Česko je tak dokonce celosvětově 6. nejvýznamnějším dovozcem prosecca. 

-stk-