TikTok vylepšuje monetizaci obsahu i v Evropě

neděle, 17. září 2023, 07:20 Internet & Mobil MediaGuru

Čínská sociální síť dává tvůrcům rozšířené možnosti výdělku také v Evropě. Ve Spojených státech zašla ještě dál, spouští do ostrého provozu pouští e-commerce funkce.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Tento týden TikTok představil několik novinek, které by mohly zvýšit atraktivitu této platformy jak v očích autorů videoklipů, tak z hlediska značek a marketérů. Část těchto možností je nově dostupná i v některých státech Evropy. TikTok rozšířil svůj „fond“, ze kterého vyplácí honoráře tvůrcům úspěšných videí, mimo hranice Spojených států. Na peníze z programu Creativity Program Beta mají nově nárok i tiktokeři z Francie, Německa, Velké Británie, ale i Japonska, Jižní Koreje či Brazílie. Inspirovat je může třeba příklad amerického manželského páru, který si podle informací serveru Business Insider za měsíc červenec přišel díky tiktokové tvorbě na téměř 90 tisíc dolarů. Stačilo jim k tomu „jen“ natáčet videa o svém vztahu a rodičovství, která jejich 3,5milionová fanouškovská báze považuje za vtipná. K zapojení do programu stačí ještě výrazně méně sledujících; podmínkou je kromě dosažení věku 18 let aspoň 10 tisíc odběratelů a dosažení aspoň 100 tisíc zhlédnutí za poslední měsíc.

Nejde o první podobné pokusy se snahou vzdorovat atraktivitě YouTube pro nadané tvůrce. V minulých letech TikTok zavedl takzvaný Creator Fund, v jehož rámci si na honoráře připravil dvě miliardy dolarů. Novější projekt „Creativity Program Beta“ je tak de facto náhradou staršího odměňovacího schématu a TikTok podle serveru TechCrunch slibuje, že kdo dokáže produkovat kvalitní obsah s delší než minutovou stopáže, může si díky novince vydělat až dvacetinásobně více v porovnání s minulým stavem. Na rozdrobenějším evropském trhu však zřejmě budou příběhy bohatých tiktokerů v porovnání s USA o něco větší vzácností (byť Britové mohou díky svému rodnému jazyku bez problémů oslovit i americké publikum). Rozdíly v postavení mezi anglosaskými a ostatními tiktokeyů navíc ještě prohloubí další tento týden ohlášená novinka.

TikTok Shop, zdroj: TikTok

TikTok Shop, zdroj: TikTok

TikTok spustil v USA v ostré verzi svůj projekt TikTok Shop, který nepředstavuje nic menšího než razantní vykročení platformy do světa e-commerce. Novinka je dostupná všem tamním uživatelům či obchodníkům. Přináší mimo jiné obdobu teleshoppingu v podobě živých přenosů, přes které lze předváděné zboží rovnou nakupovat. Při utrácení peněz nebude nutné ani opustit aplikaci, TikTok Shop funguje i jako samostatná nákupní sekce. Novinka dává žádaným tvůrcům možnost se také snadno zapojit do affiliate programu a vydělávat na provizích z prodaného zboží, popsal TikTok v tiskové zprávě.

„Máme velmi agresivní plán toho, jak v odvětví prorazit a dosáhnout toho, aby lidé vnímali TikTok jako místo pro nakupování. Budeme hodně vidět v souvislosti s událostmi jako Black Friday a Cyber Monday,“ uvedl pro The New York Times Nico Le  Bourgeois, který je za hladký start TikTok Shop v USA zodpovědný. Dodal, že firma chce oslovit zákazníky kombinací výhodných akcí včetně například doručování zdarma. TikTok zároveň chystá intenzivní reklamní kampaň na webu i jiných médiích. Nakupovat přes čínskou aplikaci má být možné i výrobky zavedených značek jako Olay či L'Oréal. Jenže jak New York Times připomněly ve stejném článku, velké plány s ovládnutím e-commerce měl ve Spojených státech i Instagram a očekávání nenaplnil. TikToku navíc z byznysového hlediska příliš nenahrává ani relativně napjatá makroekonomická situace, inflací oslabená kupní síla Američanů a skutečnost, že západní trhy jsou značně odlišné od Číny. Tam přitom matce TikToku úkrok do světa e-commerce funguje skvěle, zároveň se ale ByteDance nemusí na domácím trhu tolik potýkat s geopolitickým pnutím a osočováním, že svými aktivitami napomáhá cizí mocnosti.

-riv-