Umělá inteligence se už podílí i na vývoji produktů

úterý, 26. září 2023, 07:20 Marketing MediaGuru

Umělou inteligenci nepouští firmy jen do přípravy komunikace, ale využívají ji i při vývoji nových produktů.

Za pomoci umělé inteligence vytvořila letos pivo německá pivní značka Beck's, zdroj: Beck's.

Za pomoci umělé inteligence vytvořila letos pivo německá pivní značka Beck's, zdroj: Beck's.

Umělá inteligence se pomalu, ale jistě stává pomocníkem mnoha firem při práci s daty, přípravě marketingové komunikace či péči o zákazníky. Čím dál víc je ale AI zapojována i do vývoje nových produktů. Společnostem pomáhá nejen celý proces vývoje urychlit, ale zvyšuje i pravděpodobnost, že bude uváděná novinka více rezonovat u spotřebitelů. Využívá ji tak například společnost Mars, Coca-Cola, Beck’s nebo Plzeňský Prazdroj. 

Letos vytvořila s pomocí umělé inteligence pivo například německá pivní značka Beck’s. Pod názvem Beck’s Autonomous ji uvedla jako limitovanou edici v Německu, Itálii a Velké Británii. AI se podílela nejen na receptuře, ale i na tvorbě názvu, logu, obalu a marketingové kampani. 

Zdroj: Beck's.

Nedávno uvedl podobně vytvořené pivo i český Plzeňský Prazdroj, který si umělou inteligenci přizval k přípravě zářijového speciálu programu Volba sládků. AI, konkrétně ChatGPT, pomáhala nejen s návrhem receptury, kterou sládci vyladili s ohledem na technologická zařízení a použité suroviny, ale i s grafikou marketingových materiálů, vizuály na sociální sítě a některými texty.

„Uvařili jsme pět zkušebních várek, než se podařilo pivo, se kterým jsme byli spokojeni. V každé nové várce jsme zpřesňovali zadání pro AI a upravovali recepturu. Řešili jsme kvašení, optimalizaci typického zákalu, typ kvasinek i použité chmely. Umělá inteligence sice může navrhnout atraktivní recepturu, ale pak následují složité fáze samotného vaření piva. Je potřeba kontrolovat suroviny, sledovat proces kvašení a mnoho dalšího,“ popisuje vrchní sládek programu Volba sládků Tomáš Pokorný. Pod názvem Cybeer kombinuje dva odlišné pivní styly – tradiční český ležák a moderní New England IPA. Čepovat se bude ve vybraných hospodách.

Sládci Prazdroje vytvořili pivo i kampaň s pomocí AI

středa 20. září 2023

Coca-Cola nyní uvádí novinku s názvem Coca-Cola Y3000, což je nápoj, který podle slov společnosti spoluvytvářela lidská a umělá inteligence a má přinést „nečekaný a vzrušující pohled“ na to, jak by mohl vypadat rok 3000. Při jeho vývoji se nechala inspirovat tím, jak si lidé z celého světa budoucnost představují prostřednictvím emocí, barev či chutí. Nápoj, jenž má oslovit především mladší spotřebitele, bude k dostání ve verzi s cukrem i bez cukru v USA a na dalších vybraných trzích. 

Coca-Cola s umělou inteligencí vytvořila limitovanou edici Y3000, zdroj: Coca-Cola.

Coca-Cola s umělou inteligencí vytvořila limitovanou edici Y3000, zdroj: Coca-Cola.

Mars, stojící za značkami M&M’s, Milky Way, Snickers, Twix, Orbit, Pedigree, Whiskas či Cocoavia, v loňském roce navázala několikaletou spolupráci se společností PIPA, jež se s pomocí umělé inteligence věnuje urychlení vědeckých výzkumů za účelem inovací a komercionalizace produktů v oblasti potravin, výživy a zdraví. Společně se budou zabývat vývoji na poli rostlinných alternativ. 

Americký výrobce koření, kořenících směsí a ochucovadel McCormick & Co. se již před pár lety spojil s technologickým gigantem IBM. Doposud ve vývoji novinek spoléhal na své zaměstnance, kteří vybírali ingredience z databáze až čtyř tisíc přísad a testovali nový produkt někdy až 150x, než byl uveden na trh. Od AI si slibuje, že se celý proces urychlí a zefektivní, a to díky práci s daty, které firma za posledních 40 let o chuťových preferencích svých spotřebitelů nashromáždila. „Výzvou číslo 1 je, jak vytvořit produkt, který na trhu zůstane dlouho. Nové produkty totiž obvykle zmizí během tří, čtyř nebo pěti let,“ dodává za McCormick & Co. Hamed Faridi.

-stk-