CRA: V terestrickém TV vysílání jsou stále volné kapacity

úterý, 31. října 2023, 07:05 TV MediaGuru

Marcel Procházka z Českých Radiokomunikací vystoupil jako další z hostů odborného dialogu mediálního zastupitelství Atmedia.

Marcel Procházka v rozhovoru pro Atmedia insight: expert talks, zdroj: repro Atmedia

Marcel Procházka v rozhovoru pro Atmedia insight: expert talks, zdroj: repro Atmedia

Mediální zastupitelství tematických televizních stanic Atmedia uvádí novou sérii rozhovorů s odborníky na televizní a mediální trh pod značkou atmedia insight: expert talks. Pozvání na interview s Michaelou Surákovou, managing directorkou ve společnosti Atmedia, přijal Marcel Procházka, Director of Legal & Regulatory Affairs ve společnosti České Radiokomunikace.

V první části rozhovoru Marcel Procházka popisuje, jak se vyvíjel trh volně šířených televizních stanic v souvislosti s přechodem z analogového na pozemní digitální vysílání. „V době analogu jsme vysílali zhruba 3,5 celoplošných televizních stanic. První digitalizace s sebou přinesla daleko lepší pokrytí signálem a na trh mohly vstoupit nové televizní stanice,“ uvádí Marcel Procházka a dodává, že na konci éry DVB–T vysílalo v České republice zhruba devatenáct celoplošných televizních stanic. K ještě většímu rozvoji došlo v souvislosti s přechodem na DVB–T2, kdy počet celoplošných televizních stanic v komerčních multiplexech vzrostl na 26.

Letos začaly v multiplexu Českých Radiokomunikací vysílat tematické televizní stanice A11 nebo Spektrum Home, kterou Atmedia obchodně zastupuje. Podle Marcela Procházky to dokazuje, že zájem o pozemní digitální vysílání ze strany televizních stanic je stále velký. Prozrazuje, že ještě během letošního podzimu by na český trh mohly vstoupit dvě nové televizní stanice, které České Radiokomunikace nyní vysílají pod pozicemi Test 1 a Test 2. „Vedle těchto dvou nových stanic máme v celoplošné síti 23 prostor ještě pro dalších 6 až 7. Navíc provozujeme ještě regionální síť 8, kde dnes máme tři televizní stanice a prostor pro dalších 6 regionálních stanic,“ upozorňuje Marcel Procházka.

Procházka mluví také o přetrvávajícím diváckém zájmu o teletext nebo o službách, které České Radiokomunikace poskytují svým zákazníkům. Vedle klasického lineárního vysílání nabízejí televizním stanicím také další služby, například EPG, teletext, titulky, nebo zvuk v Dolby Atmos. „Každý, kdo si koupí pozici v našem multiplexu, dostává například automaticky možnost vysílat pomocí HbbTV, tedy tzv. Hybrid Broadband Broadcast, kdy nelineární služby šíříme přes internet,“ uzavírá Procházka.

První část rozhovoru je možné sledovat níže.

-mav-