Google lépe odhaluje obrazovou manipulaci

neděle, 29. října 2023, 07:55 Internet & Mobil MediaGuru

Přes nejpopulárnější vyhledávač půjde snadněji kontrolovat původ vizuálního obsahu.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Google tento týden představil nový nástroj, který by mohl pomoci s odhalováním zavádějících informací. Kdo „googluje“ obrázky, ten má nyní k dispozici možnost dozvědět se více o okolnostech jejich vzniku. U každého snímku si lze nyní rozkliknout doplňující informace a zjistit například, zda není obrázek přes deset let starý. Nebo zda jej nevygenerovala umělá inteligence, pokud jsou metadata takového druhu k dispozici. Testování nové funkci oznámil Google již dříve, teď ji ale nasazuje do plného provozu. K dispozici je uživatelům anglickojazyčné verze vyhledávače.

Americká firma určuje stáří vizuální obsahu na základě toho, kdy ho poprvé zaregistroval její vyhledávač. Uživatelé by navíc měli mít možnost dozvědět se, jak o konkrétním obrázku informovaly ostatní webové stránky. Postupem času by měl být doprovodný informační servis stále bohatší. Jak uvedl server TechCrunch, Google by rád za využití takzvané umělé inteligence opatřoval obrázky informacemi o kvalitě jejich zdroje. Pokud se například objevily nejprve na neznámém blogu, na důvěryhodnosti jim to nepřidá.

Zdroj: Google

Zdroj: Google

Technologický gigant toho ale má ke zlepšování více. V tuto chvíli nelze přes vyhledávač ověřovat původ a pravost obrázků, který by přes Google nahrál sám uživatel, píše portál The Verge. Tedy například takové snímky, které spatřil na sociálních sítích. Podle vyjádření Googlu by se ale měl tento stav změnit nadcházejících měsíců.

K nasazení novinky dochází podle Verge v době, kdy se lze s dezinformacemi setkat stále častěji kvůli válce Izraele s teroristickou organizací Hamás. Tu provází četné sdílení obrázků vytržených z kontextu. Stejné jevy se ale v digitálním prostoru týkají i ruské invaze na Ukrajinu. Potřebu takzvaného fact-checkingu (ověřování informací a zdrojů) nejen pro psaný text, ale i vizuální komunikaci, ještě zvýrazňují možnosti generativní umělé inteligence.

Vždy o krok pozadu?

Služby jako Midjourney zvládají na pokyn vytvářet fotorealistické obrázky. Své nástroje na vytváření tohoto druhu obsahu má i Google, který se zavazuje k jeho označování tak, aby jej nikdo nemohl považovat za fotografii. TechCrunch připomíná, že i další technologické firmy přišly s podobnou iniciativou. Během října společnosti jako Microsoft, Nikon či Leica představily svou obdobu digitálního vodoznaku, s jehož pomocí by měly být generované vizuály rozpoznatelné. Jenže snaha o důkladný fact-checking často zůstává za technologickými trendy o krok pozadu.

Iniciativa Googlu či Microsoftu se týká statických obrázků. Jak ale tento týden informoval servere15.cz, internetoví manipulátoři úspěšně používají pro své cíle i videa z počítačových her. Na sociální síti X například zaznamenalo miliony přehrání video, v němž měl bojovník Hamásu sestřelit izraelský vrtulník. Klip však pocházel z české počítačové hry Arma. Nástroje na snadné odhalování dezinformací tohoto druhu zatím nenabízí ani Google. Na pravou míru je uvádějí zpravodajské agentury – v tomto případě přímo ve spolupráci s domácími vývojáři. Všem, kdo se zabývají ověřováním zdrojů, nejspíš práce ještě přibude. Generativní umělá inteligence by časem měla umět snadno vytvářet nejen fotorealistické obrázky, ale právě i videa.

-riv-