Marketéři sílu sportu vnímají, zájem o něj posilují i nová média

čtvrtek, 5. října 2023, 06:45 Marketing MediaGuru

Streamovací společnosti nebo přibývající autorské sportovní projekty zvyšují zájem o sportovní události. I to ukázal letošní ročník konference Sport Alive.

Debata na konferenci Sport Alive 2023, zdroj: MediaGuru.cz

Debata na konferenci Sport Alive 2023, zdroj: MediaGuru.cz

Zájem firem o propojení se sportem narůstá a marketéři si sílu sportu uvědomují. Od sportovních klubů ale potřebují nabídky na míru, které jim pomohou s jejich byznysem. O sportovním marketingu a byznysu se diskutovalo na konferenci Sport Alive, která i podruhé vyprodala O2 Universum.

Velcí zadavatelé jako Orlen nebo Sazka dávají do sportu stovky milionů korun ročně. Nabídek od sportovních klubů na partnerství dostávají velké množství, ale vybírají si jen ty, které rezonují s jejich hodnotami a u kterých spatřují potenciál rozvoje svého byznysu, potvrdili v diskusi Anna Ziobroń ze společnosti Orlen a Petr Jonák ze Sazky. „Z nabídek, které přicházejí, má šanci asi pět procent z nich,“ doložila Anna Ziobroń. „Musíme ve spolupráci vidět společný cíl. Vynakládáme hodně peněz na to, abychom dosáhli toho, co chceme. Potřebujeme, aby to partneři chápali a pomohli nám cílů dosáhnout,“ popsala.

Její slova potvrdil i Petr Jonák. „Generická prezentace není dobrý začátek. Nabídka na umístění loga příliš šance na úspěch nemá. Je dobré zamyslet se nad tím, jak partnerství může být zajímavé pro Sazku. Máme rádi věci, které posouvají standard a které dokáží přinést nápad. Chceme vymýšlet věci společně a to, aby měly přesah a vybočovaly,“ přiblížil Jonák.

Sportovní kluby si podle Marka Tesaře, majitele agentury Raul, čím dál víc uvědomují, že nabídky partnerům musí přizpůsobovat na míru. „Sport jde naproti tomu, aby byl atraktivní pro silné a movité značky, které mohou sportu pomoct. Je to každý rok lepší – svazy i kluby si to uvědomují a vidí, že stavění produktu a příběhu je důležité,“ uvedl. Dodal, že z nabídek klubů musí být patrné, že partneři znají firmu i její potřeby.

Popularizaci sportu pomáhají vedle tradičních médií, která jsou schopna doručit masový zásah, i komunitní média založená na nových autorských platformách nebo video služby, které ve sportu hledají nové příležitosti. Například Netflix přitáhl pozornost k závodům Formule 1 díky seriálu Touha po vítězství. Podle slov Fabiena Wrabetze, ředitele marketingu a komunikace týmu Scuderia Aplha Tauri (patří Red Bullu), pomohl zvýšit seriál z prostředí formule 1 zájem o tento sport na americkém trhu. „Dříve se nestalo, že by byly v Americe drahé lístky na závody rozebrané,“ konstatoval. Formuli 1 označuje za sport s globální atraktivitou a samotná vozidla formule 1 za „nejrychlejší billboard“. To díky možnostem propagace, které skýtají a které se neustále rozšiřují. O formuli 1 se přitom zajímá další streamovací hráč – Apple. Za možnost exkluzivních vysílacích práv pro Apple TV má podle magazínu Business F1 nabízet až 2 mld. USD, což je dvojnásobek současné ceny. 

V českém prostředí lze sledovat narůstající zájem o autorské sportovní projekty. Patří k nim například EisKing TV, projekt Števa Eiseleho a Josefa Krále, který má jen na YouTube přes 40 tisíc sledujících a který pět let buduje kolem svého pořadu silnou komunitu fanoušků formule 1. „Je důležité se o tuto komunitu starat a věnovat ji čas. To je to nejcennější, co ji můžete dát,“ sdělil publiku Števo Eisele, podle kterého je vztah s komunitou založen na vzájemné důvěře. Členové EisKing Teamu  mají za poplatek přístup k několika produktům včetně pozvánek na eventy, které EisKing pořádá. Na desítku živých show se v souhrnu prodalo šest tisíc vstupenek.

Do televizního formátu se letos zase rozšířil hokejový podcast Bomby k tyči, který se v televizní podobě na O2 TV vysílá pod názvem Bomby u ledu. Za jeho produkcí stojí bývalý hokejový útočník Jakub Koreis a novinář Richard Tesař. Svůj první díl uvedli v roce 2020, dnes mají na HeroHero 1500 předplatitelů a vnímají, že se trh za tři až čtyři roky posunul. „Se sponzory a partnery jsme začali spolupracovat až později, nebylo naším cílem na podcastu vydělávat. Zjistili jsme, že lidi jsou ochotni za obsah platit a předplatné se stalo naším primárním zdrojem výnosů,“ popsal Jakub Koreis. Hlavním partnerem podcastu je společnost Tipsport.

Novým fenoménem sportovního odvětví se stává ženský sport. Potvrzují to i data o návštěvnosti, sponzorství a hodnotě mediálních práv z Women's Super League a Frauen-Bundesliga. „Sport je odrazem společnosti a role žen ve společnosti je prioritou. To se projevuje i ve sportu, kde jsou aktuálně velké příležitosti," uvedla Bettina Baer z agentury Two Circles. Stejně tak roste popularita esportu, která má svou fanouškovskou základnu především mezi mladými muži ve věku 15-25 let. Do chodu sportovních oddílů také stále více promlouvá otázka udržitelnosti. Roman UrbářČeského florbalu představil strategii a kroky, které na poli ESG tuzemská florbalová organizace podniká.

-mav-