Nový výzkum: Voyo je za Netflixem druhé nejznámější

pondělí, 16. října 2023, 07:05 TV, Výzkum MediaGuru

Nejvyšší podpořenou znalost mezi českými uživateli vykazují z VOD služeb Netflix, Voyo a Disney+, ukazuje nová studie Behavio Labs.

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Nová studie Behavio Labs sbíraná pomocí Brand trackingu přisuzuje tuzemské značce Voyo ze skupiny TV Nova pozici streamovací služby s druhým nejvyšším povědomím o značce, resp. podpořenou znalostí. Pozici jedničky má v kategorii streamovacích služeb mezi českými uživateli Netflix. Zná ho 89 % uživatelů, Voyo následuje těsně vzápětí (88 %). Mezinárodní služba Disney+ je mezi českými uživateli třetí nejznámější (81 %). Naopak nejméně známá je služba Amazon Prime Video.

Podpořená znalost značky v Česku v kategorii streamovacích služeb, zdroj: Brand tracking, Behavio Labs

Podpořená znalost značky v Česku v kategorii streamovacích služeb, zdroj: Brand tracking, Behavio Labs

TV Nova už letos na jaře sdělila, že podle jejích interních výzkumů se značka Voyo umístila jako druhá ve spontánní znalosti za Netflixem. Stejné postavení vidí z dat i nadále. „Naše interní data potvrzují, že Voyo je dvojka a stále více a více šlape na paty Netflixu, a to nejen z hlediska povědomí o značce na trhu, ale i počtu předplatitelů. Cílem je samozřejmě stát se jedničkou," uvedl pro MediaGuru.cz Jakub Folauf, Head of Brand Marketing TV Nova.

Na zvyšování povědomí značky Voyo na českém trhu mají podle jeho slov vliv především pravidelné 360° kampaně, kde využívá všech dostupných kanálů od televizního vysílání, přes sociální sítě, PR až po externí média jako outdoor a rádio. „Kampaně tohoto typu využíváme jak k budování značky jako takové, tak i k propagaci nových releasů, například vlastní tvorby Voyo Originál nebo reality show. Počet našich předplatitelů se každý den rozrůstá, a to nejen zásluhou hravých a kreativních kampaní, ale i díky kvalitnímu lokálnímu obsahu. Potvrzuje se nám také, jak důležitá je zákaznická spokojenost. Stále více lidí doporučuje Voyo dále svým blízkým," popisuje Folauf.

V komunikaci zdůrazňuje především původní projekty vlastní tvorby pod značkou Voyo Originál, prémiový lokální obsah, známé a silné příběhy a rozsáhlou nabídku českých filmů. „Voyo je specificky zaměřené na české a slovenské diváky a přináší jim ve velké míře to, co je jim blízké a co znají, čímž se výrazně odlišuje od mezinárodních konkurentů. Na stejných principech stavíme i komunikaci značky. Naší snahou je přinášet kvalitní český obsah, ve kterém si každý najde to své," přibližuje Jakub Folauf.

V letošním roce se komunikace značky Voyo soustředila především na budování o povědomí, představení nových Voyo Originálů i celou programovou nabídku. Mezi stěžejní projekty do konce roku patří propagace šestidílného špionážního thrilleru Extraktoři v hlavních rolích s Jakubem Štáfkem a Janem Révaiem, který Voyo uvede na konci října. Přinese také reality show Big Brother.

Extraktoři, zdroj: TV Nova

Extraktoři, zdroj: TV Nova

Studie Behavio Labs zjišťovala mezi streamovacími službami i salienci, která vyjadřuje mentální dostupnost značky v nákupní situaci. Opět nejvyšší je u Netflixu (49 %). Zjednodušeně vyjadřuje to, který brand respondenty napadne, když se řekne streamování filmů či seriálů. Následují Voyo (25 %), poté HBO Max (22 %) a Disney+ (21 %).

Když Češi hledají kvalitní obsah, upřednostní některou ze tří služeb – Netflix (66 %), Disney+ (51 %) nebo HBO Max (47 %). Širokou nabídku si Češi nejčastěji spojí se stejnými třemi značkami – Netflixem (66 %), Disney+ (52 %) nebo HBO Max (46 %).

K většině streamovacích služeb, které byly ve výzkumu zkoumány, mají Češi pozitivní nebo přinejmenším neutrální emoci.

-mav-