Přes 50 % Čechů nakoupí všechny či většinu dárků online

čtvrtek, 26. října 2023, 18:35 Aktuality, Retail, Výzkum MediaGuru

Každý druhý Čech nakoupí všechny nebo většinu dárků online, ukázal průzkum společnosti GLS.

Ilustrační foto, zdroj: Freepik.com

Ilustrační foto, zdroj: Freepik.com

Více než polovina Čechů letos všechny nebo většinu vánočních dárků pořídí výhradně na e-shopech (53 %). S jejich nákupem přitom začínají teprve v listopadu (38 %), a více než třetina lidí nechává pořizování dárků dokonce až po slevové akci Black Friday či jen pár dnů před Vánoci. Za dárky Češi plánují utratit do pěti tisíc korun (52 %). Pět procent lidí nicméně letos dárky nebude nakupovat vůbec. Vyplývá to z průzkumu přes aplikaci Instant Research od Ipsosu pro balíkového přepravce GLS. 

Zatímco pro 53 % Čechů je nákup všech či valné většiny dárků přes internet jasnou volbou, třetina lidí nakoupí online polovinu dárků a 14 % respondentů tak pořídí jen čtvrtinu dárků. Online nákupů využijí mladší lidé více než starší generace. „Nákupy na internetu byly vždy doménou především mladší generace, což potvrzuje i náš průzkum. Všechny nebo většinu dárků nakoupí online především lidé ve věku 18 až 44 let (61 %). Naopak u lidí ve věku 54–65 let je to jen 35 %,“ uvádí Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika. 

Zdroj: Průzkum GLS (prostřednictvím aplikace Instant Research od Ipsosu, n=1000)

Zdroj: Průzkum GLS (prostřednictvím aplikace Instant Research od Ipsosu, n=1000)

Za dárky plánují Češi nejčastěji utratit do pěti tisíc korun (52 %). Čtvrtina lidí pak nakoupí dárky za pět až osm tisíc korun a 13 % respondentů za dárky nechá osm až deset tisíc Kč. Pouze každý desátý bude utrácet více než deset tisíc Kč. Méně než tisíc korun za dárky nechají pouhá 3 % respondentů.  

Češi začínají nakupovat až v listopadu

I přes každoroční varování přepravců nechávají Češi nákupy vánočních dárků na poslední chvíli. V době realizace průzkumu většina lidí (66 %) s nákupem ještě vůbec nezačala. Dárky začínají řešit teprve v listopadu (38 %). Čtvrtina nakupuje až po slevové akci Black Friday, která letos připadá na 24. listopadu, a necelá pětina (18 %) až během posledních dnů před Vánoci. „Nakupování dárků online volí čím dál více lidí. Je to pro ně zkrátka pohodlnější a také často rychlejší, proto očekáváme i letos vysoký nápor na přepravní služby. Každá vánoční sezóna trhá v počtu přepravených balíků rekordy a letos tomu nebude jinak,“ upozorňuje Pavel Včela.

Roste popularita výdejních míst

I když je doručení na adresu stále nejvýznamnější, roste popularita výdejních míst. Většina Čechů (72 %) před Vánoci pravidelně dostává od jednoho do devíti balíků. Ty si nejčastěji nechávají podle momentální situace doručovat domů (56 %) anebo právě do výdejních míst (53 %). Oblíbené jsou také výdejní boxy (22 %). „Popularita výdejních míst je na vzestupu. Více než polovina Čechů využívá výdejní místa po celý rok, jsou s nimi spokojeni a budou je využívat i před Vánoci,“ uzavírá Pavel Včela.

-stk-