Rušení TV signálu mobilními sítěmi lze snadno odstranit

pondělí, 16. října 2023, 15:56 TV, Aktuality MediaGuru

Český telekomunikační úřad ve své pravidelné Měsíční monitorovací zprávě obsáhlejí informuje o rušení televizního signálu mobilními sítěmi. Z necelé tisícovky nahlášených případů šlo v této kategorii přibližně o pětinu z nich.

Mobilní sítě způsobují minoritu rušení televizního signálu, zjistil ČTÚ

Mobilní sítě způsobují minoritu rušení televizního signálu, zjistil ČTÚ

„V letošním roce od 1. 1. do 31. 8. 2023 bylo Úřadem vyřízeno 986 stížností na nekvalitní příjem, přičemž ve 208 případech bylo zdrojem nekvalitního příjmu rušení od mobilních sítí. Ve všech případech bylo provedeno odrušení a problémy s příjmem zcela odstraněny. Na základě těchto skutečností proto Úřad může konstatovat, že mobilní rádiové sítě svým provozem nezpůsobují trvalé zhoršení kvality příjmu televizního signálu,“ informuje v monitorovací zprávě regulátor.

V případech, kdy k rušení dojde, je odrušení zajištěno v řádu několika dnů od chvíle, kdy je Úřad o vzniku rušení informován. Ve všech těchto případech je kvalita příjmu po úpravě stejná, jako byla před zjištěním vlivu mobilní sítě. ČTÚ ve zprávě konstatuje, že nejčastější příčinou nekvalitního příjmu televize je stav přijímacího anténního systému, zejména se jedná o nevhodné antény, poškozené anténní svody/kabely, špatné umístění antén a jejich směrování. Letos bylo těchto případů 486, téměř 50 % ze všech vyřizovaných stížností.

-lukpol-