Správa železnic vytvořila bezpečnostní kampaň s AI

středa, 25. října 2023, 06:20 Aktuality, Reklama MediaGuru

Správa železnic spouští bezpečnostní kampaň „Budeš nám chybět“, s níž upozorňuje na rizika nepozorného chování v blízkosti železnice.

V nové kampani pracuje Správa železnic s konceptem „prázdných židlí“, zdroj: Správa železnic.

V nové kampani pracuje Správa železnic s konceptem „prázdných židlí“, zdroj: Správa železnic.

Správa železnic startuje 25. října novou část kampaně s názvem „Budeš nám chybět“, na níž spolupracovala s Českými drahami, Drážním úřadem a Ministerstvem dopravy ČR. Komunikace odstartovala v létě na sociálních sítích, nyní se rozšiřuje i do televize, outdooru a na internet. Jejím cílem je upozornit na rizika nepozorného chování v blízkosti železnice. Prostřednictvím konceptu „prázdných židlí“ ukazuje, jak lidé u železničních kolejí stále chybují a riskují. Tváří kampaně se stala herečka Linda Rybová. Do přípravy byla zapojena i umělá inteligence. 

Kampaní Správa železnic reaguje na statistiky nehod v blízkosti železnice. Jen za loňský rok se na železnici stalo celkem 453 úrazů, kterým 238 lidí podlehlo. Počet zranění osob ve věku do 26 let je dokonce nejvyšší za posledních pět let. Z příčin přitom dominuje nerespektování pravidel ze strany chodců a řidičů a téměř všechny nehody se odehrály v prostorech veřejnosti nepřípustných. 

„V loňském roce Správa železnic investovala do zabezpečení přejezdů rekordní částku – přes 3 miliardy korun. Samotné investice za vás ale nebudou dávat pozor, jestli bliká výstražné světlo na přejezdu. Proto jsme se ve snaze o dlouhodobé zlepšení rozhodli vsadit na plošnou osvětu,“ vysvětluje generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

V minulosti sázela Správa železnic na obsah postavený na drastických videích, nyní změnila přístup, kdy se snaží přiblížit bolestné příběhy ztráty na osobní úrovni. Využívá k tomu koncept „prázdných židlí“, které symbolizují ty, kteří kvůli tragickým událostem na kolejích již nejsou mezi námi. Kampaň se inspiruje skutečnými příběhy a nehodami, změněna byla pouze jména konkrétních lidí. 

K vidění bude kampaň v televizi, kde poběží po dobu tří týdny sponzorské vzkazy, dále v outdooru na velkoformátových billboardech i menších reklamních plochách, na internetu a sociálních sítích. Součástí je i microsite BudešNámChybět.cz a také osvětové aktivity pro nejmladší ročníky škol o bezpečnostní workshopy. 

Pod kreativou je podepsána agentura Brainz Disruptive, jež vytvořila jednotlivé „pokojíčky“ pro každou loňskou oběť s pomocí umělé inteligence. Pro generování prostředí bylo využito ekosystému několika AI nástrojů. Všemu předcházelo vytrénování jazykových modelů GPT-4 a LaMDA (Barda) pro generování specifických promptů do Stable Diffusion, MidJourney a DALL-E 2. Vizuální výstupy z těchto nástrojů byly ručně retušovány a následoval další AI vstup v podobě tvorby spatial map, které dodají plochým fotkám zdání hloubky. To vše šlo ruku v ruce s reálným natáčením s ambasadorkou Lindou Rybovou.

-stk-