Google rozšířil nákupní sekci o nabídku slev

neděle, 12. listopadu 2023, 07:40 Internet & Mobil MediaGuru

Google stále více připomíná Heureku či Slevomat. Upravil i prohlížeč Chrome.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Google se připravil na období vánočního nakupování. Potěší hlavně lovce slev. Nákupní sekce světové nejvýznamnějšího internetového vyhledávače se v očích amerických uživatelů mění na jeden velký slevový leták. Uvidí na něm zboží nejrůznějších kategorií seřazené podle momentální cenové lákavosti. Na první pohled je tak patrné, o kolik která položka zlevnila. Zboží do „letáku“ Google vybírá na základě toho, co uživatel nakupoval v minulosti nebo k tomu měl aspoň nakročeno. Novinka v nákupní sekci je na americkém trhu dostupná po zadání „shop deals“ do vyhledávače. „Případně pokud jste na lovu něčeho konkrétního, zkuste vyhledávat například ,shop sneaker deals’,“ popisuje na blogu firmy produktová ředitelka Danielle Buckleyová. Slibuje, že výpis akčních nabídek nebude zahrnovat jen velké obchodníky nebo luxusní značky, ale například i menší lokální prodejce.

Upozorňovat na slevy bude Google například i v případě, že si konzumenti prohlíželi produktové stránky, ale pak okno browseru zavřeli. Pokud si později spustí novou záložku v Chrome, prohlížeč jim připomene nedávno prohlížené zboží a dokonce zašle uživateli upozornění, pokud lze při jeho nákupu použít slevový kód ze stránek e-shopu.

Kdo by si chtěl nalezení co největší slevy „pojistit“, může spoléhat na funkci připomínající hlídacího psa. Googlu ji nově přináší také uživatelům mobilní verze jeho prohlížeče, kteří se mohou přihlásit k odběru notifikací v případě, že cena vybraného zboží výrazněji klesne. Technologická firma ale bere v potaz i ty uživatele, kteří si na vývoj ceny konkrétního zboží chtějí dohlédnout sami. Do prohlížeče Chrome přidává Google funkci, která umožňuje sledovat vývoj ceny produktu v čase – pokud jsou takové informace z pohledu Chrome k dispozici. V takovém případě dokáže prohlížeč na popud uživatele zobrazit v postranním panelu vývoj ceny za posledních 90 dní a její typické rozpětí. Díky tomu se mohou spotřebitelé například v době povánočních výprodejů přesvědčit, zda jsou nabízené slevy opravdu tak výhodné, jak prodejci deklarují.

Nové funkce s velkou pravděpodobností potěší i ty uživatele, pro které se stalo zábavou už jen samo online prohlížení zboží a brouzdání akčními nabídkami. Tento trend označovaný termínem retailtainment (složenina ze slov „retail“ a „entertainment“) je podle dat Googlu patrný i na chování obyvatel Česka. Pro ně však vylepšené nákupní funkce Chromu a Googlu k dispozici nejsou. Nasazování technologických novinek nejen u Googlu obvykle probíhá postupně s preferencí amerického trhu a v případě posledního updatu nákupní sekce dává upozadění Evropy velký ekonomický smysl. Obyvatelé starého kontinentu plánují utrácet méně než Američané.

Zatímco v USA mají (před)vánoční maloobchodní tržby v meziročním srovnání růst o tři až čtyři procenta – alespoň podle předpovědi Národní retailové federace – v hlavních ekonomikách Evropské unie mají stagnovat. Vyplývá to z predikce zveřejněné na portálu Statista pro Německo a Francii. Pro příští rok ale část ekonomů věští hospodářskou stagnaci či mělkou recesi také Spojeným státům. Nejrůznější slevy a akční nabídky by tedy mohli Američané se zvýšenou intenzitou vyhledávat i mimo vánoční nákupní sezonu.

-riv-