Popeyes: Chceme, aby z naší značky byla cítit energie

pondělí, 13. listopadu 2023, 13:00 Marketing Kateřina Straková

Popeyes chce být v komunikaci otevřený, naslouchat fanouškům a zapojovat je do vylepšování značky, říká marketér Jakub Aleksandrowicz.

Jakub Aleksandrowicz, zdroj: Popeyes

Jakub Aleksandrowicz, zdroj: Popeyes

Na otevření první české pobočky fast-foodového řetězce Popeyes, které se konalo v pátek 3. listopadu v 10 hodin dopoledne, čekali někteří nedočkavci až 26 hodin. Fronta sahala od Domu módu na Václavském náměstí, kde se dvoupatrová restaurace nachází, až ke vstupu do stanice metra Muzeum. Původem louisianská značka, jejíž název je inspirován filmem Francouzská spojka, konkrétně postavou detektiva Jimmy „Popeye“ Doyla v podání herce Gena Hackmana, si ve své nabídce zakládá na propojování cajunské a kreolské kuchyně. Jejím vlajkovým produktem je Chicken Sandwich, dále nabízí i cajunské hranolky nebo americkou biscuit s medem. 

V prezentaci své značky klade Popeyes důraz na barevnost, která odkazuje na pestré barvy ulic New Orleans i na barvu známé marinády, dále je pro ni důležitá živost a hudba. „Chceme, aby z naší značky byla cítit energie, a to i prostřednictvím našich marketingových aktivit,“ popisuje Jakub Aleksandrowicz, jenž má v regionu střední a východní Evropy na starosti marketing Popeyes. „V komunikaci se zaměřujeme především na sociální sítě, kde chceme být otevření, pokládat našim fanouškům otázky, naslouchat jim a zapojovat je do vylepšování naší značky,“ dodává. 

Více o plánech nové značky, kterou k nám přivádí společnost Rex Concepts, se můžete dočíst v našem rozhovoru. 

Popeyes 3. listopadu otevírá svou první českou pobočku na Václavském náměstí v Praze. Na koho se svou první restaurací primárně cílíte – na české spotřebitele, nebo na zahraniční turisty? 

Cílíme na obě skupiny – na české spotřebitele i turisty. V komunikaci, v níž používáme češtinu, se zaměřujeme primárně na Čechy, nicméně očekáváme, že právě lokalita na Václavském náměstí nám přinese i mnoho zahraničních návštěvníků. Důležitá pro nás je i místní komunita expatů, u nichž předpokládáme, že budou tvořit významnou část naší zákaznické báze.

Kdo je vaší primární cílovou skupinou, co se věku týče? 

Obecně cílíme na mladší zákazníky z generace Z a mileniálů. Naopak záměrně neoslovujeme nejmladší spotřebitele, i když ti k nám přijdou i tak díky našim aktivitám na sociálních sítích. Chceme přinášet ten nejlepší možný produkt za kompetitivní cenu, ale zároveň nebudeme hned začínat s promočními nabídkami. 

Jak je značka Popeyes postavena?

Popeyes je velmi živá značka. Chceme, aby z ní byla cítit energie, a to i prostřednictvím našich marketingových aktivit. V komunikaci se zaměřujeme především na sociální sítě, kde chceme být otevření, pokládat našim fanouškům otázky, naslouchat jim a zapojovat je do vylepšování naší značky. Cílem je poskytovat co nejlepší zákaznickou zkušenost. 

Popeyes je obecně velmi propojena s hudbou, a to nejen s louisiánským hudebním stylem, který se vyznačuje především jazzem, ale také s rapem.

Jakub Aleksandrowicz

Zmínil jste sociální sítě. Jaké budete v komunikaci využívat?

Nejdůležitější je pro nás zatím Instagram a TikTok, v němž cítíme velký potenciál. Dále ale budeme pracovat také s Facebookem, v plánu je i spuštění profilu na Twitteru (X) a ve spolupráci s influencery také YouTube. 

S jakými influencery spolupracujete v rámci launche značky? 

Snažíme se spolupracovat se širokou škálou influencerů. Důležitou skupinou jsou pro nás foodie influenceři, například se Starým fotrem vznikla exkluzivní „tasting“ videa. Rovněž spolupracujeme s lidmi z expatí komunity, s trendy influencery, jako je například Jan Bendig. A na otevírací den – 3. listopadu – jsme byli dohodnutí například s Marcem. Popeyes je totiž obecně velmi propojena s hudbou, a to nejen s louisiánským hudebním stylem, který se vyznačuje především jazzem, ale také s rapem. Odkaz na Popeyes je možné slyšet v mnoha písních. Marco je tak jedna z osobností z rapperské komunity, s níž jsme v kontaktu a přes níž se chceme dostat blíž mladší generaci. 

Jaké další mediatypy v rámci launchovací kampaně využíváte? 

Na začátek máme CLV a billboardy v Praze a také rádiovou kampaň na Evropě 2. Do televize však nyní nepůjdeme, nedává nám to příliš smysl a peníze raději investujeme do sociálních sítí a influencerů.

Jak vytváříte kreativu pro český trh? Adaptujete centrální obsah, nebo tvoříte lokální? 

Od vlastníka značky, společnosti Restaurant Brands International (RBI), máme k dispozici mnoho materiálů, mimo jiné i plán na uvedení značky na trh. Nepřevzali jsme ho však 100%, jistá invence jde i z naší strany, kdy zohledňujeme lokální specifika. Navíc před několika měsíci jsme vstoupili do Polska, kde jsme otevřeli již tři restaurace, a z toho čerpáme mnoho poučení.

Už nyní máme samoobslužné kiosky, které jsou pro náš prodej zásadní, a za několik měsíců přidáme možnost objednávky přes mobilní či webovou aplikaci, přes níž bude možné si objednat jídlo přímo v restauraci nebo s sebou.

Jakub Aleksandrowicz

Plánujete do budoucna i mobilní aplikaci s možností objednávky?

Ano, jsme „digital first“ společnost. Už nyní máme samoobslužné kiosky, které jsou pro náš prodej zásadní, a za několik měsíců přidáme možnost objednávky přes mobilní či webovou aplikaci, přes níž bude možné si objednat jídlo přímo v restauraci nebo s sebou. Na stolech budeme mít QR kódy, takže bude možné si nechat donést jídlo dokonce i ke stolu. 

Samoobslužné kiosky v restauraci Popeyes na Václavském náměstí, zdroj: Popeyes

Samoobslužné kiosky v restauraci Popeyes na Václavském náměstí, zdroj: Popeyes

Budete své objednávky nabízet i k rozvozu, například přes Wolt, Bolt Food nebo Foodora? 

Spolupracovat budeme s jednou z doručovacích společností, už to máme i podepsané, ale ještě než to spustíme, si musíme být jistí, že máme perfektně zvládnutý provoz v restauraci. 

Uvažujete i o věrnostním programu?

Ten máme také v plánu, už ho máme skoro připravený, ale plánujeme ho spustit až tak v polovině příštího roku. Větší smysl bude mít, až když budeme mít více poboček. 

Do 10 let plánujeme otevřít na českém trhu až 60 restaurací.

Jakub Aleksandrowicz

V příštích měsících chcete otevřít další dvě pobočky. Jaké expanzní plány máte na příští rok?

Co se týče příštího roku, nedokážu říct přesné číslo. Nicméně do 10 let plánujeme otevřít na českém trhu až 60 restaurací. Doufáme, že postupem let budeme schopni otevírat naše pobočky stále rychleji.

Budete nabízet i speciální menu pro děti? 

Máme v nabídce menu s malou porcí hranolek a nugetami, ale zatím bez hračky. Chtěli bychom přijít s nějakou ekologičtější variantou, než jsou plastové hračky. Uvažujeme třeba o nějakých hrách či kartách, ale ještě uvidíme. 

Jaké plány máte před vánočními svátky? Budete mít nějaké vánoční speciality? 

Budeme mít hodně skvělého kuřecího (smích), ale nic vánočního neplánujeme. Chceme hlavně dělat dobře svůj byznys. V prvé řadě se zaměříme na provoz, aby byl co nejlepší možný, a také na náš marketing, který budeme postupně vylaďovat. To je náš plán.

Vstup do první restaurace Popeyes na Václavském náměstí, zdroj: Popeyes

Vstup do první restaurace Popeyes na Václavském náměstí, zdroj: Popeyes

Na barevnost je kladen důraz i v interiéru, zdroj: Popeyes

Na barevnost je kladen důraz i v interiéru, zdroj: Popeyes

Kuře je v Popeyes nejen hlavní ingrediencí, ale dominuje i logu, zdroj: Popeyes.

Kuře je v Popeyes nejen hlavní ingrediencí, ale dominuje i logu, zdroj: Popeyes.