Web Summit 2023: Konference, co už není moc pro markeťáky

úterý, 21. listopadu 2023, 14:05 Marketing MediaGuru

Letošní ročník lisabonské konference Web Summit byl z pohledu marketingových témat zklamáním, píše Daniel Blažek, který postrádal i e-commercová témata. Konference ale podle jeho názoru stále nabízí inspiraci a možnost nakouknout do různých informačních bublin.

Web Summit 2024, foto: Daniel Blažek

Web Summit 2024, foto: Daniel Blažek

Do Lisabonu na Web Summit jsem se vypravil po sedmi letech. Plný zvědavosti, kam se tento gigantický technologicko-marketingový event (přes 70 tisíc účastníků) posunul. Nebudu chodit kolem horké kaše. Obsahově tahle konference již nemá lidem z marketingu příliš co nabídnout. Jednak tam čistě marketingových témat výrazně ubylo a když už tam byla, nedostala se příliš do hloubky. O v podstatě chybějících e-commerce tématech nemluvě. Ještě dnes mám před očima, jakou show tam předvedl v roce 2016 (jako vždy kontroverzní, ale inspirativní) Gary Vaynerchuk. Nikdo takový tam letos za mě nezazářil.
Konferenci nepřekvapivě obsahově dominovala umělá inteligence (AI), stejně jako v minulých letech témata kryptoměn, blockchainu, Webu 3.0 a dalších zrovna žhavých témat. Bohužel ani v AI přednáškách nebyla žádná, která by účastníkům vzala dech a přišpendlila by je v konferenční židli. Nebo jsem alespoň na žádnou takovou neměl štěstí.

Jako bývalého marketingového ředitele mě hodně zajímala diskuse na téma Marketing v roce 2024. Té se zúčastnili Mary Carmen Gasco-Buisson, CMO šperkařské Pandory, šéfka kosmetické firmy Lush Annabelle Baker a Jakob Pace, CEO digitální agentury Pace. Z jejich diskuse vyplynulo, že těžištěm marketingu v příštím roce by měla být především výrazná práce s obsahem a spolupráce s influencery. Přestože jsou to určitě podstatné oblasti, nemyslím si, že by to bylo pro úspěch v rychle se měnícím prostředí dostačující.

Sebevědomou přednášku předvedl CEO čínského Alibaba.com, který sice neukázal žádná zásadní čísla nebo nové technologie, ale přesvědčivě loboval za využívání Alibaby pro mezinárodní expanzi se zaměřením na malé lokální byznysy.

Jestli pro někoho účast na Web Summitu dává obrovský smysl, jsou to to start-upy. Je to unikátní platforma pro propojení talentovaných lidí s dobrým nápadem a investory, kteří hledají nové příležitosti, případně zde mohou nabrat první zákazníky (v případě B2B start-upů). To potvrzuje i Johana Amlerová z českého start-upu Carl Data Company. „Z pohledu mladého startupu (jsme na trhu od března 2023) jsme nad očekávání hodnotili především možnosti networkingu, které nám akce poskytla. Minimálně v oblasti marketingu a médií se tu dá najít nespočet kontaktů. Obsah se na druhou stranu poměrně monotematicky točil kolem AI a na konferenci s takto širokým zásahem klouzal spíše po povrchu. Pokud Vás organizátoři Web Summitu vyberou do startupového programu Alpha (kam se dostane jen něco přes 10 % přihlášených), máte v balíčku kromě vstupenek i vlastní stánek a další možnosti prezentace svého produktu – to jsme se snažili využít na maximum. Během prezentace na stánku se nám podařilo získat desítky sign upů pro beta verzi našeho virtuálního datového asistenta, kterého spouštíme v lednu. Díky networkingové appce i různým doprovodným akcím jsme se seznámili s více než 100 zajímavými lidmi z Česka i zahraničí – s investory, s partnery pro spolupráci i s potenciálními klienty. Odvážíme si tak nejen desítky leadů, ale dokonce rovnou i konkrétní byznys. Z pohledu Carl Data Company při dobré přípravě a jasně nastavených očekáváních považuji Alpha program Web Summitu pro startupy za přínosný. Takhle velká akce je ale jen tak dobrá, jak si ji do velké míry zařídíte sami,“ popisuje.

Kdo další musí konferenci Web Summit docenit, jsou to fanoušci fotbalu. Asi i vzhledem k portugalské vášni pro tuto hru bylo možné v Lisabonu během summitu potkat například Roberta Carlose, Gilberta Silvu, Cesca Fabregase, André Villas—Boase, Erica Diera nebo za mě skvělého Patrice Evru, bývalého hráče francouzské reprezentace a Manchesteru United, který úspěšně rozvíjí po fotbalové kariéře kariéru influencera-motivátora, investora do startu-upů a vlastníka fotbalového klubu. A to vše s pokorou a stylem.

Politika a letošní kontroverze

Letošní Web Summit byl poměrně zásadně zatížen politikou a skandálem kolem vyjádření šéfa eventu Paddyho Cosgravea. Ten měsíc před začátkem konference rezignoval kvůli tomu, že veřejně kritizoval Izrael v rámci aktuálního konfliktu, který na Blízkém Východě probíhá, což vyústilo v bojkot Web Summitu ze strany většiny izraelských firem a start-upů. Stejně tak akci bojkotovaly i firmy Meta, Google a Amazon. Můžeme se jenom dohadovat o tom, zda se Cosgrave postavil na stranu Palestiny z osobního přesvědčení, nebo kvůli tomu, že se rychle blíží další Web Summit, který se bude konat v muslimském Kataru.

Téma aktuálního konfliktu se ale na Web Summitu vůbec neobjevilo, což je zajímavé i kvůli tomu, že akce historicky, ani letos nebyla striktně apolitická. Jedním z hlavních speakerů byl totiž jeden z ukrajinských vůdců Wladimir Klitschko nebo třeba vůdkyně běloruské opozice Sviatlana Tsikhanouskaya.

Zajímavé start-upy

Když jsem po prvním dnu konference pochopil, že marketingově mě nikam zásadně neposune, zaměřil jsem se raději na snahu zachytit nějaké zajímavé start-upy s unikátní myšlenkou.

Z nich pro inspiraci vybírám následující:

  • Lotyšský bannerse, zabývající se úpravami reklamních videí a bannerů, tak aby byly více konverznější a interaktivnější.
  • Český projekt Carl Data Company, snažící se využít AI pro lepší práci s analytikou a tvorbou insightů.
  • Aplikace Bobo pro rodiče, která by měla dělat rodičovství jednodušším.
  • Start-up All Axis Studio zabývající se tvorbou 3D vizualizací produktů v segmentu fashion.
  • Nástroj Whywaste pro food-retailery, který se zabývá redukcí expirujících potravin.
  • Marketplace thingle – tržiště s použitými věcmi, které ale přímo nepropojuje prodávajícího s kupujícím (jako třeba Vinted), ale jsou prostředníkem (vezmou zboží k sobě na sklad). Líbilo se mi, že část produktů i opravují, pokud je to potřeba. Jsou tedy krásnou ukázkou cirkulární ekonomiky.
  • Pokud by hledal někdo něco exotičtějšího, tak africký Marketplace Wambi by ho mohl zaujmout.

Psychedelika, dlouhověkost i jaderná vize

Obsahově pro mě nakonec byly vůbec nejzajímavější přednášky úplně mimo můj klasický záběr (marketing, brand, e-commerce, retail media). Například ta zabývající se budoucností energetiky v oblasti jaderné fúze, diskuse na téma prodlužování délky života (longevity) nebo přednáška o propojení psychedelik a virtuální reality pro léčbu psychiatrických pacientů.

Web Summit tak i po letech funguje jako dobrý zdroj inspirace a možnost nakouknout do zajímavých informačních bublin. Organizačně byla za mě akce dobře zvládnuta i přes již tradiční fronty všude a na všechno. Na Linkedin jsem zaznamenal v rámci české bubliny velmi rozdílné reakce od účastníků od poměrně velkého zklamání až po nadšení. Přičítám ho spíše wow efektu z takto obrovské akce podpořené nádherným Lisabonem a krásným slunečným počasím.

Autor textu: Daniel Blažek, Transact Director, Omnicom Media Group