YouTube bojuje s adblocky novým způsobem

neděle, 26. listopadu 2023, 07:35 Internet & Mobil MediaGuru

Videoserver pokračuje v boji proti používání blokátorů reklam, takzvaných adblocků. Zkouší udělat z prohlížení YouTube.com výrazně méně příjemný zážitek.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Tažení YouTube proti nástrojům na blokování reklamy nabylo nové formy. Tento týden si řada návštěvníků největšího světového videoportálu všimla výrazně zpomaleného načítání YouTube.com. Provozovatelé portálu v tiskovém prohlášení uvádějí, že jde o součást snahy přimět uživatele k odinstalování adblocků. Případně k jejich přenastavení tak, aby už na YouTube neblokovaly reklamní klipy. Problémů s rychlostí načítání webu si podle serveru The Verge všimli nejprve uživatelé prohlížeče Firefox, změny se ale mají týkat všech browserů. Pokud tedy server zjistí, že má divák nainstalovaný doplněk prohlížeče na omezení reklamy. Nový způsob boje proti inzertním blokátorům se projevuje tak, že načítání YouTube.com trvá minimálně o pět sekund déle než obvykle. Jak ale otestovali redaktoři Verge, ne všichni diváci se zapnutými adblocky na problém narazí.

„Uživatelé adblocků se mohou setkat se zhoršením diváckého komfortu,“ potvrdil pro Verge komunikační manažer YouTube Christopher Lawton. Řešení je podle něj prosté: blokátory vypnout. Ne vždy se podle Lawtona fungování videoserveru vrátí do normálu hned. Může chvilku trvat, než se změny nastavení projeví na straně YouTube. Komunikační manažer firmy dodal, že s podobnými problémy se budou uživatelé adblocků setkávat i nadále s tím, jak YouTube postupně zlepšuje detekování blokátorů. Připomněl klíčovou roli reklam pro rozvoj obsahu na YouTube – tvůrci divácky atraktivních videí mají nárok na provizi z reklamních příjmů serveru.

Komplikace pro vývojáře doplňků

Zostřený přístup YouTube vůči adblockům se výrazněji projevil poprvé v červnu. Tehdy se vybraným uživatelům začalo objevovat při prohlížení videoportálu upozornění, že pokud si nenechají ukazovat reklamy, YouTube jim už žádné video prostě nepřehraje. Na podzim pak server opatření rozšířil na celosvětový okruh uživatelů. A Google, provozovatel YouTube, zajde ještě dál. Současný formát rozšíření prohlížeče Chrome chce přestat v červnu příštího roku podporovat, jak firma uvedla minulý týden. Minimálně na nějakou dobu by současné adblocky mohly přestat fungovat. Google na svém blogu ale cituje i technologického ředitele blokátoru AdGuard Andreje Meškova, který věří, že se jeho firmě nakonec přechod na pokročilejší formát podaří.

Kdo z uživatelů adblocků na to nechce spoléhat, pořád může přistoupit na nabídku, kterou Google prosazuje stále vehementněji. Odpůrcům reklam nabízí možnost zaplatit si prémiový účet na YouTube. Za 14 dolarů měsíčně by pak videoserver fungoval oficiálně zcela bez reklam. Pokud by se ale měli uživatelé z vystavení reklamě vykupovat u každé digitální platformy, kterou používají, mohlo by je to vyjít celkem draho. Tento týden začal experimentovat s prémiovou verzí bez reklam i Snapchat (za 10,5 USD). Předtím podobnou možnost nasadila Meta pro Facebook a Instagram (11 USD) nebo X (16 USD). Málokdy si nejspíš bude předplácet víc sociálních sítí naráz – hlasováním pomocí peněženek aspoň vynikne, pro jak velkou část uživatelů je ta která platforma opravdu nepostradatelná.

-riv-