Ženský sport v televizi je novým trendem

pátek, 24. listopadu 2023, 09:45 TV MediaGuru

Velké vysílací sítě i VOD platformy investují do práv na vysílání ženského sportu i stovky milionů dolarů, všímá si Erika Luzsicza.

Ilustrační foto, zdroj: Freepik

Ilustrační foto, zdroj: Freepik

O sport v televizi není nouzi. A to jak na české, tak mezinárodní úrovni. A zdaleka už nejde jen o dominantně mužskou záležitost. Do popředí se postupně dostává i ženský sport. Důkazem může být zpráva, že nejvyšší americká ženská fotbalová soutěž National Women’s Soccer League (NWSL) prodala vysílací práva mediálním domům ESPN, CBS, Prime Sports a Scripps‘ ION Network. Čtyřletý kontrakt vynesl 240 milionů dolarů ročně. Jde o úspěch, který si vynesl nálepku největší mediální investice v historii ženského sportu.

Nutno dodat, že kontrakt patrně jede na vlně úspěchu letošního mistrovství světa žen v Austrálii a na Novém Zélandu, které si připsalo rekordní sledovanost. Mimochodem, olympijská medailistka a americká fotbalistka Megan Rapinoe se dokonce dostala na obálku časopisu Time.

Popularitu ženského fotbalu podtrhuje i streamovací platforma DAZN, jež se na sportovní klání specializuje, která oznámila, že bude vysílat klání jednotlivých skupin ženské Champions League, a to zcela zdarma.

To, co by se dalo nazvat jako zrození fenomenálního úspěchu a zřejmě i televizního trendu ženského fotbalu, však zdaleka neplatí o všech sportech. Pro českého fanouška mnohem bližší a známější tenis se trápí se značnou finanční nerovnoměrností. A to si přitom nemůže na nedostatek diváků stěžovat. Sportovní web The Athletic po turnaji po nedávném turnaji mistryň uvedl, že organizace WTA zastřešující tenistky dostává za vysílací práva pouhou sedminu toho, co mužské ATP. To se pak samozřejmě odráží i v markantních rozdílech, kolik inkasují tenisté a tenisky za vyhraný turnaj.

Autorka textu: Erika Luzsicza, Axocom